Golf R, Beşinci Jenerasyonuyla Türkiye’de!

Bugüne kadar piyasaya sürülen tüm Golf modelleri içinde en güçlüsü ve de dört tekerlek çekişli yeni Golf R, 320 PS güç, 420 Nm üreten 2.0 litrelik TSI motoruyla Türkiye’de satışa sunuldu. Yeni Golf R, 100 km/s hıza sadece 4,7 saniyede ulaşıyor ve 250 km/s’lik azami hız değerine sahip. Golf R modelinin beşinci versiyonu olan otomobil, maksimum hızı 270 km/saate çıkaran paketi R-Performance seçeneğinde standart olarak sunulmakta.

Yeni Golf R, Golf ailesinin sekizinci neslindeki tüm geliştirilmiş iç donanım özelliklerini içermekte. Araçta standart olarak bulunan Dijital Kokpit Pro’da 10,25 inçlik dijital gösterge paneli, 10 inçlik dokunmatik ekrana sahip radyo ve navigasyon sistemi bulunuyor. Tüm bunlara ek olarak “touch button”lar ve “touch slider”lar sayesinde far grubu, klima ve radyo ayarları da tamamen dokunmatik özellikle kontrol edilebiliyor.

R-Performance Paketinde Neler Var?

Türkiye’de standart olarak sunulan “R-Performance” paketi dahilinde R-Performance Tork Vektörleme işlevi, yani arka aksta tekerlekler arasında farklı tork dağıtımına sahip yeni ve geliştirilmiş 4MOTION sistemi bulunkmakta. Nedir bu Tork Vektörleme işlevi derseniz; sistem arka aksta bulunan etkili bir kavrama mekanizmasını kullanmakta. Yeni tasarlanmış arka aks tahrik sistemi, gücün yalnızca ön ve arka akslar arasında değil, aynı zamanda iki arka tekerlek arasında da dağıtılmasına olanak sağlıyor. Direksiyon açısı, araç hızı, yanal ivmelenme derecesi ve daha birçok veriyi yorumlayarak elektronik olarak yönetilen sistem, 4MOTION dört tekerlekten çekiş sisteminden arka aksa aktarılan çekiş gücünü sol ve sağ arka tekerlekler arasında değişken bir şekilde dağıtıyor. Böylece daha yüksek viraj hızları ve gelişmiş yol tutuş özelliklerini standart olarak sunuluyor.

“R-Performance” paketinde artık “Drift” yapmak çok daha kolay.  Drift sürüş modu seçildiğinde, güç büyük oranda arka aksa ve böylece arka tekerleklere dağıtılarak 4MOTION dört tekerlekten çekiş özelliğine sahip bir otomobilde, arkadan itişli bir otomobil hissi yaşamanıza olanak sağlıyor.

Ayrıca dört tekerlekten çekiş sistemi, dünyada ilk kez ‘Araç Dinamikleri Yöneticisi (VDM)’ aracılığıyla elektronik diferansiyel kilitleri (XDS) ve adaptif şasi kontrolü (DCC) gibi diğer yürüyen aksam sistemleriyle beraber çalışıyor. Farklı sistemlerin bu yakın entegrasyonu sayesinde yeni Golf R; optimum çekiş özellikleri, en üst düzeyde hassasiyete sahip nötr bir yol tutuşu, maksimum çeviklik ve mükemmel sürüş keyfi sunuyor.

Egsoz sevenler buraya!

Yeni Golf R’da, dünyaca ünlü “Akrapovic” markası tarafından özel olarak geliştirilmiş bir egzoz sistemi opsiyonel olarak sunulmakta. “Akrapovic” titanyum egzoz sistemi, yanmış gazları mümkün olan en kısa zamanda tahliye ediyor. Bunu yaparken de ortaya çıkardığı etkileyici seslerle Yeni Golf R saf kan bir spor otomobil olduğunu herkese duyuruyor.