Efsane Türkiye’de: Ford Mustang 2016

Ford’un efsanevi ismi Mustang ilk defa resmi olarak Avrupa ve Türkiye’de satışa çıktı.

İlk kez 9 Mart 1964’de Ford’un Michigan Dearborn’daki tesislerinde üretilen Mustang, o günden bugüne değin çok fazla değişim göstermeyen efsane modeller arasında bir numaraya yükselen bir araç. İlk nesil üretilen araçların tüm dünyada çok sevilmişti. Ancak sonraki nesil üretimlerde yeni bir çizgi yakalamaya çalışan Ford hiç bir tasarımda il nesilin başarısını yakalayamadı. Bunun üzerine, aracı beğenenlerin de görüşleri göz önünde bulundurularak,  ilk nesil çizgilerinin yendien yorumlanması ile 2016 Yeni Ford Mustang ortaya çıkarıldı. Bugüne değin Avrupalı spor otomobiller ile ayrı bir katagoride bulunan Ford Mustang; sabit arka aksı ve devasa hacimli ama o kadar da güçlü olmayan motorları ile bilindik spor hissiyatından uzaktı. Ancak Yeni Mustang tüm bu bilinenleri değiştirecek bir araç.

Değişen ilk öğe arkada kullanılan çok kollu aks olmuş. Bu da yüksek hızlardaki ağırlık dağılımında Mustang artık çok daha kabiliyetli bir araç demek. Ayrıca Avrupa için hazırlanmış 4 silindirli 2.3 lt’lik motor. Gönül ister ki vergi sistemimizdeki 5 litrelik motorlara uygulanan vergi düşük olsun ancak böyle bir durum söz konusu bile değilken 2.3 lt’li,k motor Mustang alıp düşük vergi ödemek isteyenler için ideal olmuş.

4,47 metre uzunluğa ve 2.72 metrelik aks mesafesine sahip olan Mustang Avrupa spor otomobil kriterlerine uygunluk sağlıyor. Araçta B sütununun kullanılmamamsı sportif havasına katkıda bulunmuş. Ve tabi ki ön tasarım o klasik Mustang havasını korumaya devam ediyor. Önden bakıldığında ikon olan Mustang figürü göze çarpıyor. Amerikalı üreticiler de trende uygun arakaya doğru çekilen ön far tasaerımlarını kullanmış.

Ve gelelim güç konusuna. Mustang kaputu altında 2.3 lt’lik ve 5.0 Lt’lik iki farklı benzinli motor bulunabiliyor. Her iki motorda da güç aktarım organı olarak 6 ileri manuel ve yahut otomatik şanzuman kullanılıyor. 2.3 lt’lik motorda direk enjeksiyon ssitemine, turbo beselemesi ve değişken subap zamanlaması eşlik ediyor. 317 Hp güç ve 432 nevtonmetre tork üreten bu motor 100 km’ye 5.5 saniyede çıkıyor. Çok etkileyici olmasa bile günümüz GTI modelleri ile hemen hemen aynı değerler diyebiliriz.

5.0 litrelik büyük motor seçeneğine gelince. V8 silindirli motor 421 HP güç ve 530 Nm tork üretiyor. Yani tam bir asfalt canavarı diyebiliriz. 10 km’ye 4.8 saniyede ulaşan araç Mustang ruhunu yaşatıyor. Tüm Mustang modellerinde olduğu gibi aracın sesi inanılmaz.

Birazda fiyatlardan bahsedelim. Mustang’in Türkiye başlangıç fiyatı, 2,3 litrelik GTI motoru ve 6 vitesli manuel şanzımanla 130 bin dolar olarak belirlendi. Ee, vahşi bir ata binmenin değeri de az olacak değildi tabi.