Türk imzalı Yeni Ford Mondeo

Evet sevgili otomobilseverler, başlıktan da anlaşılacağı üzere Yeni Ford Mondeo‘nun tasarımcısı bir Türk. Ford’un Almanya Köln’deki merkezinde 25 yıl çalışan bir Türk marangozun oğlu Murat Güler 1999’da Ford’da tasarımcı olarak çalışmaya başladıktan sonra, Avrupa Tasarım Müdürü oldu. Amerikan otomotiv devi Ford’da basamakları birer birer tırmanan Güler’in yeni görevindeki ilk işi ise yeni nesil Mondeo.

Mondeo’nun yeni nesil kasası birazda olsa Mustang’i andırıyor. Bu da Ford Mustang alamayıp, Mondeo alabilecekleri birazda olsa sevindirecek bir durum. Ford Dinamik LED ön far sistemi, aracın dış tasarımında öne çıkan ana unsurlardan biri. Çok çekici ve estetik bi kasaya sahip Mondeo, ülkemizde Trend, Titanium ve Selective olmak üzere 3 farklı çeşitte sunuldu. Ayrıca bu üç opsiyona 8 farklı jant tercihi de eşlik ediyor. Piyasaya dizel 1.6 ve 2.0 motor tercihleri ile, benzinli motorlarda ise 1.5 ve 2.0 seçenekler ile yer alan araçta 3 motorun hepsinde Start-Stop sistemi mevcut. Düşük yakıt tüketimi ve daha yüksek performans için aracın tasarımı hava direncini en aza indirgeyen yeni aerodinamik bir şekilde hazırlanmış. Segmentindeki en sofistike ve dikkat çekici tasarıma sahip olan araç, otomotiv sektörüne Hava Yastıklı Arka Emniyet Kemerleri’ni de sunarak bir yeniliğe daha imzasını atıyor.

Mondeo’nun iç tasarımı da önceki modellerine oranla bir çok yeniliğe sahip. Daha az düğme daha fazla fonksiyonellik amacı güdülen iç tasarımda ürün gamında standart sunulacak olan 8 inçlik dokunmatik ekran, SYNC II ve dijital göstergeler mekanda güçlü teknoloji hissi yaşatıyor. Yeni Mondeo donanımında bulunan akıllı teknolojiler ile kullanıcılarına üstün konforu garanti eden bir yapıya sahip. Ford Dinamik LED ön farları her türlü yol ve hava koşulunda kullanıcısına eşsiz bir görüş sağlayacak şekilde hazırlanmış. Bu farları 8 farklı aydınlatma modunun yanı sıra manuel olarak ayarlayabileceğiniz serbest mod da kullanabiliyorsunuz. Uzun yolcularda araçta yenilikçi bir özellik ise Active Motion çok noktalı masaj fonksiyonu ile donatılmış deri koltuklar. Bu koltuklarda ısıtma haricinde soğutma fonksiyonu da mevcut. Ayrıca araç içerisinde iletişimi kolaylaştıran ve interaktiviteyi en üst seviyeye çıkartan SYNC II teknolojisi Mondeo’nun  yeni teknolojik oyuncaklardan biri. Bilgi-eğlence sistemi SYNC II ile öne çıkan teknolojiü bir önceki versiyonda sunulmayan önemli özellikler taşıyor. Klima, radyo ve navigasyon sistemlerinin Türkçe sesli komutlar ile kumanda edilebilmesi, Ford Acil Durum Yardımı, hava yastıklarının açılmasına veya yakıt akışının kesilmesine neden olan bir kazada Bluetooth ile sisteme bağlı cep telefonunuz üzerinden 112 Acil Yardım Servisi’ni otomatik olarak arama, kaza yerinin GPS koordinatlarını acil durum birimlerine iletme bunlardan bazıları.

Yeni Mondeo’da park etme sorunu yaşayanlar da ayrıca düşünülmüş. Araçta bulunan Otomatik Park Sistemi, paralel veya dikey park seçiminize göre uygun park yerini buluyor ve park etmeniz için gerekli tüm direksiyon manevralarını kendisi yapıyor. Paralel Park Çıkış Yardımı ise dar park alanlarından çıkılmasına yardım ediyor. Özetle Yeni Mondeo ile park etmek artık çok kolay. Güvenlik testlerinde 5 yıldız alan Mondeo, düşük hızlarda öndeki araca çarpmayı engelleyen Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Şerit Takip Sistemi, Şeritte Kalma Yardımcısı, Sürücü Dikkat Takip Sistemi gibi teknolojiler ile bir çok rakibine fark atıyor.

Yeni Mondeo motor seçenekleri arasında üstün performans ve yakıt verimliliği sunan ödüllü 1.5 litre EcoBoost 160 PS benzinli motor yer alıyor. Mondeo’da ilk kez 6 ileri otomatik şanzıman ile kombine edilen bu motor/şanzıman seçeneği kullanıcılar tarafından pek sevileceğe benziyor. Ayrıca Mondeo’da, 6 ileri manuel şanzımana sahip 1.6 litre TDCi 115 PS dizel üniteli bir seçeneğiniz de mevcut. Bunu  yanı sıra 2.0 litre TDCi 180 PS 6 ileri PowerShift otomatik şanzıman daha güçlü araç isteyenlerin tercihi olabilir. Yeni Mondeo’nun ortalama yakıt tüketim değerleri 4.1 lt/100 km ile 7.2 lt/100 km arasında değişirken, CO2 emisyon değerleri ise 109 ile 168 g/km arasında değişiklik gösteriyor.

Yeni Mondeo’nun başlangıç modelleri ülkemizde Aralık 2015 itibariyle 97.325 TL den satışta. Ayrıca firma Ford binek araçlarda aralık ayı fırsatları çerçevesinde yeni Ford Mondeo Titanium’un yepyeni teknolojileriyle 40.000 TL, 20 ay vade ve %0,66 faizle kullanıcılara sunmakta.