Ford Mondeo makyajlandı!

Ford’un D segmentindeki amiral gemisi Mondeo makyajlandı. 2017 yılında Amerika’da Ford Fusion adıoyla makyajlanarak satışa sunulan Mondeo için Avrupa pazarında yenilenme çalışması benzer olacak diye düşünülüyordu. Ancak bazı detay farklılıklar dikkar çekici düzeyde.

Hali hazırda pazarda bulunan Modeo ile farklar araçlar yan yana getirildiğinde daha da ortaya çıkıyor. Örmeğin ön tampon tasarımı tamamiyle farklı hale gelmiş. Krom panjurdaki belirgin çizgiler ve köşeli sis farları değişikliklerin başını çekiyor diyebiliriz. Aracın arka kısmına baktığımızda ise stop lambalarının içinden başlayıp krom çıta ile birleşen bir yapı ve stopların içinde kullanılan farklı desen göze çarpıyor. Yanı sıra aracın tasarımına ek olarak 7, 18 ve 19inch jant seçenekleri aracın geçmişe göre daha farklı bir yapıya kavuşmasına sebep olmuş.

Aracın iç tasarımına gelince, makyajlı  Mondeo’nun eskisiyle hiç farkı yokmuş gibi, fakat gösterge grubu tamamen değiştirilmiş diyebiliriz.  Kokpitte içe değişik döşeme kumaş seçenekleri dışında bir farklılık yok.

Asıl önemli değişiklikler Mondeo’nun motor ve şanzıman seçeneklerinde bulunmakta. Öncelikle 2.0lt atmosferik-benzin motora sahip hybrid sistem 187ps güce sahip ve ortalama yakıt tüketimi de 4.4lt/100km olarak açıklanan bir motor seçeneği ile başlayalım. Yanı sıra yeni mühendislk gerçekleştirilen 2.0lt turbo-dizel motor da 3 farklı güç seçeneğine sahip. 120ps, 150ps ve 190ps olan bu güç seçeneklerinde 150ps ve 190ps olanlar, 6 ileri yerine artık yeni 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman ile tercih edilebilecek. 120ps olan seçenek ise sadece 6 ileri manuel şanzıman ile satın alınabilecek. Ayrıca 4×4 çekiş sistemi de dizel motora sahip versiyonlarda ekstra ücret karşılığında alınabilecek.

Hazli hazırda piyasada yer alan ve tahminimizce kullanılmaya devam edilecek olan yer alan 1.5lt turbo-benzin 160ps ve 1.5lt turbo-dizel 120ps motorlar konusunda henüz bir detay yer almıyor. Yanı sıra 1.5lt turbo-benzin motorda kullanılan 6 ileri otomatik şanzımanın yerine yeni 8 ileri otomatik şanzıman kullanılabilir.

Türkiye 2019 bahar sonu gibi piyasaya sürüleceğini düşündüğümüz makyajlı Ford Mondeo, eğer ÖTV indiriminin devam eder ve Euro kurunda önemli bir değişiklik olmaz ise 175.000TL başlangıç fiyatına sahip olabilir. Tercih edilebilenlerin en üst motor ve donanım seçeneğinde ise 360.000TL civarında bir fiyat ile sunulabilir.