Fiat Egea İle Tanıştık!

Otomobilseverlerin uzun süredir lansmanını beklediği Fiat Egea (Aegea) ile sonunda tanıştık ve sizler için inceledik. 2 bin mühendisin 3 yılı aşkın süre ile emek harcadığı otomobilin %70’inde Türk mühendisler yer almış. Türkiye şartları düşünülerek tasarlanmış olan Egea’nın, 40’tan fazla ülkeye de satılması planlanıyor. Tasarım olarak keskin hatlara sahip olan araç, ön bölümdeki yapısı ile sportif bir görünüşe sahip. Farlar, yükselen trende uygun olarak ince hatlarla çizilmiş ve krom radyatör ızgarası dikkatleri çekiyor. Ön taraftaki tek eksik, merceksiz far kullanımı olmuş ki, bu da görselliğe dikkat edenler tarafından eleştirilecek ilk nokta.

4532 mm’lik uzunluğa ve 2636 mm aks aralığına sahip Egea, doğrudan sedan olarak tasarlanmış bir araç. Tavanın arakaya doğru hafifçe alçalması ve motor kaputunun bagaj kapağından daha uzun olması tasarım açısından incelendiğinde doğru bir orana sahip olduğunu gösteriyor. Çengel formlu stopları çizgi dışı görünüyor ve arkada kullanılan krom aksesuar ile daha elit bir görünüm kazanıyor. Egea’nın bagaj hacmi ise 520 lt. Bagaj kapağının tampon yarısına kadar uzanıyor olması ise yükleme yapmayı kolaylaştırıyor.

Gelelim aracın iç tasarımına. Evet sevgili okuyucular, son dönemde tüm araçlarda kullanılmakta olan orta konsolun en üstünde 5 inçlik bir ekran bu araçta da mevcut. Tüm Fiat modellerinde bulunan bu ekran ve sistem, UConnect adı ile anılıyor ve ekran dokunma hassasiyeti ile yetenekleri tatmin edici. Bir üst donanımda Tom Tom navigasyon ile birlikte sunuluyor.

İç tasarımda sınıf standartlarındaki, diğer araçlara oranla ön ve arkada daha geniş bir diz mesafesi sunuyor. Ayrıca içeride saklama alanlarının kapasitesi 12 lt’yi buluyor.

Türkiye’de 1.4 lt atmosferik benzinli, 1.3 lt ve 1.6 lt dizel motorlarıyla satılan Egea, 2016 yılının başında 1.6 lt 110 beygirlik bir benzinli motor seçeneği ile de satılmaya başlanacak. Bu 1.6 ‘lık motorda otomatik şanzuman seçeneği de mevcut olacak. Yılın ikinci yarısında satılması planlanan 1.6 lt’lik dizel motorda ise DCT adı verilen çift kavramalı otomatikleştirilmiş şanzuman yer alabilecek.

Testlerimizde 1.3 ve 1.6 litrelik dizel versiyonları inceleyebilme imkanı bulduk. 1.3 lt’lik motor 95 beygir güç ve 200 nivtonmetre tork üretirken 1.6 lt’lik dizel motor ise 120 beygir güç ve 320 nivtonmetre tork üretiyor. 1.3 lt’lik motorun alt devirleri oldukça cansız görünüyordu ve yakaladığımız ortalama yakıt tüketimi 5.3 lt oldu. 1.6 yine alt devirde ufak bir cansızlık olmasına rağmen sonrasında iyi bir ivme aldığı söylenebilir. Bu motorda da ortalama yakıt tükertimi 6,5 lt.

Egea’nın süspansiyon sistemi ülkemiz şartları için yeterli konforu sunarken, bozuk zeminlerde titreşimleri hissediyorsunuz. Linea’dan sonra Egea’nın yol tutuşu devrim gibi. Araç çok fazla yatmadığı için yol tutuşu çok daha iyi diyebiliriz. Hissiz bir direksiyon sahibi olan Egea, çok zorlandığında belirgin biçimde viraj dışına çıkma eğiliminde. Esp sistemi tüm araçlarda standart olarak bulunuyor. Filo satışlarında iddialı olacağa benzeyen Egea, gerçek kişi alımlarında ne kadar başarılı olacak, bunu da zaman gösterecek.