Formula 1 açılışı yaptı: Avustralya GP’de Pilotu Vettel ile Ferrari birinci oldu!

2018 Formula 1 Şampiyonası’nın ilk yarışı olan Avustralya GP’de kazanan isim Ferrari pilotu Sebastian Vettel oldu.

Yarışa pole pozisyonundan başlayan Mercedes sürücüsü Lewis Hamilton, pit stoplara kadar rahat bir sürüş yaşadı ve birinciliği bırakmadı. Yarış boyunca Ferrari pilotu Kimi Raikkonen’in önünde yer alan Hamilton, yarışın dönüm noktası olan; Haas pilotu Romain Grosjean’ın yaşadığı sorunla pist üstünde kalıp Sanal Güvenlik Aracı’na sebep olmasının ardından geriye düştü.

Yarışın başından itibaren 3. sırasını koruyan Sebastian Vettel, ne Hamilton’un pite girmesini ne de Raikkonen’in pite girmesini umursamadı ve yola devam etti.  Ve lider pozisyona erişen Vettel, sanal güvenlik aracı avantajını kullanarak pite geldi. Yarışın en heyecanlı anlarından biri olan pit çıkışında da lider olarak geri dönmeyi başardı.

Sanal güvenlik aracından sonra yarışa güvenlik aracı girdi. Sonrasında uzun süre Haas aracının yerinden kaldırılması beklendi. Ve yarış tekrar başladığında Vettel ile 2. sıradaki Hamilton, çok kısa bir sürede arkadan onları takip eden gruptan ayrıldılar ve aralarındaki 1 sn fark civarındaki mücadeleyi sürdürdüler. Fakat Hamilton, yarış sonunda dek Vettel’i geçme şansı yakalayamadı ve aynı zamanda bir ara ufak bir hata yaparak farkın da açılmasına neden oldu.

Tüm bunların sonucunda Ferrari pilotu Sebastian Vettel, sezonun ilk yarışı olan Avustralya GP’yi kazanmayı başardı. Hamilton, 2018 sezonuna ikincilikle başlarken 3. isim Ferrari’den Kimi Raikkonen oldu. Raikkonen ile yarış sonuna dek mücadele eden Red Bull’dan Daniel Ricciardo bir kez daha kendi evinde podyuma çıkamayarak 4. oldu.

Podyum görüntülerinde Hamilton’ın oldukça üzgün hatta biraz da kızgın olduğu gözlerden kaçmadı. Vettel başarısının mutluluğunu yaşarken gözümüze ufak bir ayrıntı çarptı. Vettel’in kolunun üzerinde Quadrifoglio Verde vardı. 4 yapraklı yoncayı görmek büyük heyecan yarattı.