Ferrari’ler sadece yarışmak için doğmuştur!

Ferrari’ler sadece yarışmak için doğmuştur!
Özel hazırlanan 348’de bunlardan biridir.

Yazan: Mehmet Taşanyürek

Ferrari ile Francorchamps ekibinin dostluğu çok eski yıllara dayanır ve ekibin yarış tipi Ferrari’lerden oluşan yıldızlı tarihi Ferrari’de çok ayrı bir yer teşkil eder. Swaters‘ın ekibi tarafından hazırlanan ve Willy Mairesse, Lucian Bianchi, Oliver Gendebien ile Paul Fiere ve Swaters tarafindan sürülen Ferrari’ler, bir çok yarışta birinci gelmeyi başarmışlardır. Bu ekip tarafından yapılan bir çok Ferrari vardır. Ancak en önemli olanı, 1952-1953 tarihindeki yarışlarda Ascari‘nin 2 defa dünya şampiyonlugunu kazandığı “500 F2” modelidir. Bu başarının devam etmesini sağlayan en başarılı modeler de “500 Mondial”, “500 TR”, efsanevi “Testarossa”, unutulmaz “250 GTO”, “250 SWB”, “250 LM”, “330 P3”…. Ama özellikle “P4” ve “512S” dir.

Bu kadar başarılı bir geçmişi ve mükemmel bir yarış otomobili hazırlama yeteneği olan Swaters; ilk zamanlar bir yarış pilotu olarak görev yapmış daha sonra da Ferrari’nin Belçika temsilcisi olmuştur. Ferrari’nin gelişmesinde hatıtırı sayılır bir pay sahibi olan Swaters, tamamen kendi ürünü olan ve eski günleri tekrar yaşatacak özel bir 348 yaratmak ister. 348’in tasarım atölyeleri Zagato ve Koeningtarafından tasarlanmış cizgilere kendi çizgilerini ekleyen Swaters, yarışlarda fırtına gibi esecek yeni bir model hazırlamak için kolları sıvar. Swaters’ın geliştirdiği süspansiyon sistemi ile diğer Ferrari modellerinden ayrılan bu “348” dıştan bakıldığında, tamamen yarış otomobili görünümünü yansıtmaktadır. Ferrari’nin herkesin bildiği geleneksel kırmızı renginin üzerindeki sarı bant, aynı zamanda Belçika firmasının da simgesidir. Dış görünüşteki en çarpıcı diğer bir özellik de “Challenge”  versiyonunda olan burun kısmındaki ağızın olmamasıdır. Tasarımda o kısım tamamaen farlar ile kaplanmıştır. Burun kısmındaki iki küçük hava girişi, emme manifoldunun ek deposu görevini üstlenmiştir. Araca ait yine bir başka özellik ise orijinale göre daha genişletilmiş ön spolierdır. Yanlarda hava girişi olan ve kanal vazifesini gören şeritlerin hepsi iptal edilmiş ve bu sayede daha fazla hava alışı sağlanmıştır. Yanlarda alt kısımda bulunan ve plexiden yapılmış çok hafif olan bölümlerin uç kısımları nerdeyse asfalta değecek kadar 348’i yere yakınlaştırmıştır.

Arka bölüme baktığınızda ise 308’in stopları sizi karşılamaktadır.Böylelikle daha sportif bir görüntü kazanan araçta, arka paneldeki ızgarada egzoz, motor harareti ve fanlardan arkaya atılan havanın daha iyi tahliyesini sağlamış. Meydana getirilen bu özel 348, dıştan bu bahsettiğimiz özellikler dışında diger modeller ile pek farklılık göstermiyor ancak iç kısımdaki değişiklikler çok daha belirgin. Yarış otomobiline has koltukların yanında, 348 Challenge’a göre panel kısmında fazlalık olarak gorulen herşeyden vazgeçilmiş. Pedallar çok hafif alüminyumdan tasarlanmış, yeniden tasarlanan bir roll-bar ve iç kısımda yer değiştiren bazı karbon ekipmanlarla Swaters çarpıcı değişiklikler ile elinden geleni yapmış.

Aracın mekaniğine bakıldığında, eksantrikler daha yüksek tepeli, hava emisyonu ve tahliyesi çok daha farklıdır. Jacgues Swaters ateşleme beynini daha performanslı hale getirirken, fren sistemini tamamen değiştirmiş ve bağımsız olmak üzere yaptığı modifikasyonlar ile bu özel 348 sayesinde yarış dünyasının bir numaralı imalatcısı olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.