FCA ve PSA birleştiler!

İtalyan-Amerikan Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ile bünyesinde Opel, Peugeot ve Citroen gibi markaların bulunduğu Fransız PSA Grubu resmen birleşti. Yüzde 50 / 50 ortaklık modeli ile oluşturulan ve aşağı yukarı 2.8 milyar € tasarruf edecek olan 189 milyar dolarlık bu yeni şirket, dünyanın en büyük dördüncü otomotiv üreticisi olacak. Her iki marka grubunun beşer adet üyesinden meydana gelecek 10 kişilik bir yönetim kurulu tarafından yönetilmesi kararlaştırıldı. Kurulun lideri ise 5 yıllık süre ile CEO olarak atanan Carlos Tavares olacak. Dev holding, VW Grubu, Toyota ve General Motors’un ardından otomotiv dünyasının en önemli ve etkin dördüncü aktörü oldu.

Yılda toplam 8.7 milyon adet otomobil üretmesi ve 184 milyon euroluk ciroya ulaşması beklenen 410.000 kişinin çalışacağı devasa grup 17 farklı otomobil markasına sahip.

Birleşme sonrasında ABD piyasasına girmekte zorluk çeken Avrupa menşeili otomobil markalarının önünün açılması, özellikle Peugeot’nun büyük atak yaparak ABD iç piyasasından ciddi bir pay alması bekleniyor. Birleşme sonrası ortaya çıkacak birliktelikten mevcut 17 firmanın nasıl etkileneceği konusunda ise farklı görüşler mevcut. Bu firmalardan bir kısmının kapanmak yahut satılmakla yüzyüze kalacağı da ihtimaller dahilinde.