Euro NCAP’te sıfır yıldız alan ilk ve tek otomobil: Fiat Punto

Güvenlik ve çarpışma testleriyle otomobilleri denetimden geçiren Euro NCAP, bu işlemleri belirli bir statü çerçevesinde gerçekleştiriyor. Yani değerlendirmelerde yalnızca çarpışma esnasında alınan hasar değil; güvenlik teknolojilerinin getirdiği avantajlar da değerlendiriliyor. Bu aşamadan sonra elbette her otomobil kendi sınıfı içinde rekabete sokularak puanlar ortaya çıkarılıyor. Kısaca otomobiller, içerdiği güvenlik teknolojileri ve çarpışma testlerindeki durumlarına göre 5 yıldız üzerinden değerlendiriliyor.

Eskiden sınıfının en başarılı araçlarından biri olarak gösterilen FIAT Punto, şu anda Euro NCAP testlerindeki en zayıf halka. FIAT Punto, şu ana kadar Euro NCAP’te gerçekleştirilen testler sonucu sıfır yıldız alan ilk ve tek otomobil.

FIAT Punto: Test detayları!

Euro NCAP’in paylaştığı test sonuçlarında FIAT Punto, yetişkin yolcu koruma kategorisinde %51 sonuç elde etmiş durumda. Yaya korumasında bu rakam %52 seviyesindeyken, çocuk korumasında ise %43 rakamına ulaşılmış durumda. Tüm yardımcı güvenlik sistemleri baz alındığında ise %0 gibi üzücü bir rakamla karşılaşılıyor. Böylece tüm değerlendirmeler baz alındığında FIAT Punto, Euro NCAP testinden sıfır yıldızla ayrılan ilk ve tek otomobil olarak tarihe geçiyor.

Euro NCAP açıkladı: Punto, fiyatına göre zayıf bir otomobil

Test ayrıntılarının paylaşılmasından sonra Euro NCAP’ten de bir açıklama geldi. Şirkete göre Punto’da temel güvenlik teknolojilerinin yer almaması bu sonuç ortaya çıkıyor. Yani özellikle çarpışma performansına büyük etki eden otonom acil frenleme sisteminin otomobilde yer almıyor oluşu, sıfır yıldızın ortaya çıkmasındaki en büyük etkenlerden biri. Bununla birlikte Euro NCAP’in üst düzey yöneticilerinden biri olan Matthew Avery, yaptığı açıklamada Punto’nun tehlikeli bir otomobil olmadığını ama fiyatına göre güvenlik konusunda zayıf kaldığını belirtiyor.

Konuyla ilgili FIAT cephesinin açıklamasının da gecikmediğini belirtmek gerekiyor. Markadan yapılan açıklamada “Güvenlik, FCA grubu için son derece önemli bir kriterdi. Punto 12 yıl önce piyasaya çıktığında, sınıfındaki ilk beş yıldızlı EURO NCAP otomobili oldu. Alfa Romeo Giulia, Alfa Romeo Stelvio ve Jeep Compass gibi başarılı sonuçlar elde eden modellerimiz bunun önemli kanıtıdır.” denildi.