Dacia kendini aştı: 2015 Yeni Dacia Sandero RS 2.0

Dacia Sandero RS. Dacia’dan müthiş bir atılım. RS’in ayrıntıları bütün detayları ile ortaya çıktı. Şu anda sadece Brezilya’da satışa çıktı ve Renault Sandero RS olarak piyasaya sürüldü. Tabi bu arada maalesef  Türkiye’de satışının olmadığını belirtmek lazım.

Standart Sandero’ya göre +11 mm daha uzun ve 24 mm daha yere yakın olan bu RS, tasarım açısından bildiğiniz Dacia Sandero’ya göre çok daha sportif çizgilere sahip. Örneğin; led gündüz farları ve rs çizgisini yansıtan logolar mevcut. Süspansiyon sistemi 19 mm daha alçak olan bu araçta, standart olarak 16 inç jantlar, 195/55 R16 ebatındaki lastikler bulunuyor. Bunların yanı sıra Dacia Sandero RS özellikleri arasında park sensörü, 4 hoparlörlü 3D efekte sahip ses sistemi, 7 inç dokunmatik ekran üzerinde gps navigasyon, bluetooth, sesli komut özelliği, usb girişli multimedya sistemi, otomatik klima, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, elektrikli yan aynalar, elektrikli ön ve arka camlar, 12 volt güç çıkışı, hız sabitleyici, abs, asr, esp, yokuş kalkış sistemi gibi özellikler yer alıyor. Renault bu araca 3 farklı sürüş modunu da eklemiş. Standart / Spor / Sport + sürüş modları ile Sandero RS’in karakteri değişiyor. Ağırlıklı olarak direksiyon sertliğinde belirgin değişiklik olduğu belirtiliyor.

Bu aracın Türkiye’de satılmamasındaki en büyük etken iki litrelik atmosferik benzinli motor. Sandero RS kaputu altında 2.0 litrelik 4 silindirli motor yer alıyor. Türkiye’deki yakıt çeşidine göre -yani 95 oktan benzine göre- bu araç 145 beygir 198 nm tork güç üretiyor. Fakat etanol yakıtı kullanıldığında bu güç 150 beygir olarak ölçülmüş. Etanol yakıtı nedir derseniz; benzine karıştırılarak ya da saf şekilde de araçlarda kullanılan bu yakıt bitkisel yollardan elde ediliyor. Daha da açacak olursak şeker kamışı ve mısırdan üretimi yapılıyor. Bu yakıt, 95 oktana göre çok daha fazla oktan oranına sahip.

50 litre yakıt deposuna sahip bu yeni hot hatch, 6 ileri oranlı manuel şanzıman ile üretildi. 95 oktan yakıt ile 8.4 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlıyor ve maksimum 200 km/s hıza ulaşıyor. Fakat etanol yakıtı ile bu araç 0-100 km/s hızlanmasını 8.0 saniyede tamamlayıp, maksimum 202 km/s hıza ulaşıyor. 1161 kg boş ağırlığa sahip olan aracın durması için ise 280 mm çaplı hava kanallı ön disk frenler büyük rol oynuyor.

2015 Dacia Sandero RS, günümüz hot hatch modelleri baz alındığında abartılacak güç değerlerine sahip değil ama sandero’dan böylesine bir makinenin çıkması da heyecan verici.Ancak yeniden belirtmekte fayda var, bu aracın satışıAvrupa pazarına açılmadı ve dolayısıyla ülkemiz içinde bu durum geçerli.