Citroen C4 Cactus

C4 Cactus,  Citroen tasarımcılarının değişen teknolojik yenilikleri iyi okuması ve araç kullanıcılarının isteklerini analiz etmeleri sonucu oluşturulmuş bir otomobil. Rekabetin acımasızca ilerlediği C ve B Crossover segmentlerinin her ikisinden de özellikler taşıyan Cactus, tasarım ve konforu kullanışlı teknolojiler ile bir araya getirerek uygun fiyatlarda otomobil severlere sunmayı amaçlayan, 56.930 TL’den başlayan fiyatı ile ülkemizde halen satışta olan bir araç.

C4 Cactus, çok ilgi çekici bir tasarım çizgisine sahip. Citroen tasarımcıları karoseri tasarlarken sert köşeler bulunmamasına dikkat etmiş görünüyorlar.  Araç markanın Picasso modeli gibi son derece fütüristik adeta Jetgiller’e atıfta bulunuyor gibi görünüyor. Bu görüntüyü destekleyen en büyük etkenler kapılarda ve tamponlarda bulunan, ‘Airbump’ adındaki plastik bölümler. Bu bölümler otomobilin şehir içindeki küçük temaslarda zarar görmesini engellemek amacıyla geliştirilmiş ve zamanla oluşabilecek renk kaybını önlemek amacıyla da termoplastik poliüretan malzemeden imal edilmiş. İçi hava dolu kapsüllerden oluşan bölümler, çikolata rengi, koyu gri, kum gri ve siyah olmak üzere dört farklı renkte tercih edilebilebiliyor. Citroen’in bu tasarım için Airbump adı altında pek çok patent aldığı da bilinenler arasında.

Elbette bu araçtaki tek önemli detay Airbump’lar değil. Cactus’de bulunan panoramik cam tavan da dikkat çekici özelliklere sahip. Bir perdesi bulunmamasına rağmen, kabindeki sıcak-soğuk dengesini koruyabilen ve UV ışınlarının zararlı etkilerini engelleyen izolasyonlu bir yapıya sahip. İç yapıda bizleri karşılayan bir başka detay ise kol dayama bölümünün yukarı kaldırıldığında kanepe şeklini alan ön koltukları oldu. Citroen ilk kez bir aracında tavana bir yolcu hava yastığı yerleştirmiş. Bildiğimiz kadarıyla bu ekleme de otomobil teknolojisindeki en yenilikçi adımlardan biri olmuş. Bu yerleştirilen hava yastığı ön konsolda daha fazla alan yaratılmasına imkan sağlamış. Haliyle öndeki yolcu için de daha fazla diz mesafesi imkanı doğmuş. Araç içinde de dış tasarımıyla umduğumuz teknolojik bir hava hakim. Göstergeler analog yerine dijital tercih edilmiş. Ön konsoldaki 7 inçlik dokunmatik tablet ve otomatik vitesin butonları teknolojiyi tamamlayan detaylar arasında

C4 Cactus büyüklüğüne gelince. 4.16 metrelik bir uzunluğa ve 2.6 metrelik dingil mesafesine sahip. İç mekan oldukça ortalama bir genişlikte ancak arka yolcular için diz mesafesi kayda değer büyüklükte.  358 litrelik bir bagaj hacmine sahip C4 Cactus, beklenenleri karşılayacak bir iç mekan sunuyor.

C4 Cactus, 82 beygir gücünde 1.2 litrelik bir benzinli ve 92 beygirlik 1.6 litre dizel olmak üzere iki farklı ünite ile satışa sunuldu. Dizel versiyon sadece ETG6 adındaki otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla birlikte alınabiliyor. Ancak benzinli seçenekde istenirse manuel ve yahut ETG şanzıman tercih edilebiliyor. Citroen müşteri dostu tarafını gösterebilmek için tüm seçenekleri son derece ekonomik tutmuş. Manuel şanzımanlı 1.2 VTi versiyonun ortalama yakıt tüketimi 4.2 lt/100 km, listede e-VTi adıyla yer alan otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlı ve Stop&Start sistemli versiyonunki ise 4.3 lt/100 km olarak veriliyor. Dizel versiyondaki tüketim sadece ETG6 şanzıman ve Stop&Start sistemiyle birlikte sunulan 1.6 e-HDi’daki ortalama tüketim 3.5 lt/100 km olarak açıklanmakta.

C4 Cactus, Live, Feel ve Shine olmak üzere üç farklı paket ile satışta. Başlangıç donanımı olarak ve sadece manuel şanzımanlı 1.2 seçenekle birlikte sunulan Live paketinde, elektronik sürüş destek sistemleri ve hava yastıklarının yanı sıra hız sabitleme ve sınırlama sistemi, elektrikli ön camlar, 7 inçlik dokunmatik ekran, USB girişi, 12V soketi, 16 inç alüminyum jantlar ve parlak siyah tavan rayları bulunurken, ETG şanzımanlı modellerde yer alan Feel paketi, tüm bunlara ek olarak Bluetooth, viraj aydınlatmalı sis farları, yokuş kalkış desteği, direksiyonda vites kulakçıkları ve stop&start sistemi gibi özellikler getiriyor. Ve en dolu paket olan Shine ise, Feel donanımının üzerine, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar, karartılmış arka camlar, otomatik yanan farlar, yağmur sensörü, geri görüş kamerası, arka park sensörü, MP3’lü müzik sistemi, navigasyon ve 17 inçlik jantlar ekliyor.

Henüz ayrıntılı inceleme imkanı bulamadığımız C4 Cactus, ülkemiz yollarında teknolojisi ile yol almaya devam ediyor.