Camdaki buz nasıl temizlenir?

Arabanın camındaki buzu temizleme yöntemleri üzerine araştırma mı yapıyorsunuz? İşte size birkaç çözüm…

Kış aylarında en büyük problemlerden biri de camın buz tutması. Soğuk havada yola çıkmak için uğraşıp durursunuz. Bir de elinizde eldiven yoksa sormayın gitsin… Peki, camdaki buzu sökmenin kolay bir yolu yok mu?

İşte araba camındaki buzu çözmek için dikkat edilmesi gerekenler ve çözüm yolları….

En bilinen yöntem suyla temizleme… Yanınıza aldığınız oda sıcaklığındaki ya da biraz daha ılık suyu cama dökün. Aynı zamanda kalorifer açıp cama üfletmek de size zaman kazandırabilir.

Dikkat edilmesi gerek bir nokta var ki, buzlu cama kaynar su dökmeyin. Camı çatlatma riski var.

Gelişen teknolojinin bir ürünü olan buz spreylerinden de faydalanabilirsiniz. Buz spreyleri pek çok büyük markette ve akaryakıt istasyonlarında satılıyor. Suya sabuna dokunmadan camdaki buzu yok edebilirsiniz.

Kışa girmeden antifriz katkılı cam suyunu satın almanızda fayda var. Cam suyu deposuna doldurduğunuz bu su aynı zamanda cam suyu deposunun ve kanallarının da donmasını önler.

Dikkat edilmesi gereken nokta ise, radyatöre koyulan antifrizi suyla karıştırıp bunu uygulamayan. Çünkü evde yaptığınız bu karışım boya ve plastiğe zarar verebilir. Hazır antifrizle sular akaryakıt istasyonlarında uygun fiyata satılıyor. Ayrıca orada çalışanlar, doğru kullanım konusunda size yardımcı olabilir.

Eski bir yöntem olan tuz ile buz çözme… Bir bez torba ya da cam silme bezinizin içine iki avuç tuz koyun. Ardından camı silin. Böylece buzun erimesini sağlayabilirsiniz. Ancak bunu yaparken fazla bastırmayın ve sert hareketler yapmayın.

Bir başka doğal yöntem sirke… Püskürtme başlığı olan bir şişenin 3’te birini su, 3’te ikisini sirkeyle doldurun ve karıştırın. Bu karışımı, camlardaki buzun üzerine sıkın. Sirke normalde cama zarar vermez ama siz yine de camla temas etmesinden kaçının. Buzun üzerine uygulayın.