Bir Yol Canavarı: Mercedes AMG GT

Otomobil dünyasının en önemli üreticisi, adı daima lüks ile birlikte anılan “Mercedes“, rakipleri ile olan rekabetini süper spor otomobil sınıfında da devam ettiriyor. Otomobilseverlerin merakla beklediği, gerek yazılı mecralarda gerekse sohbet ortamlarında uzun süredir dedikodusu yapılan ve SLS AMG’nin halefi olan Mercedes AMG GT sonunda dünyaya tanıtıldı.

Mercedes, 2003-2010 yılları arası ürettiği Mercedes SLR MCLAREN ile bu aracın temelinin atılmasından çok daha önce,1952 yılında araç yarışı olarak üretilip daha sonra seri üretim bandında sivil kullanım için üretilen mercedes 300 SL ile süper spor otomobil üretimine girişmiştir. Daha sonra bu aracın yerini W113 kodlu model almış ve günümüze kadar şekil değiştirerek gelse de SLR, SLS ve AMG GT’nin atası olarak anılmıştır. Mercedes SLS AMG 4 yılı aşkın süredir yollarda ve 2015 yılı itibariyle üretimden çekiliyor ve yeni Mercedes AMG GT onun yerini alıyor. 2015 yeni Mercedes AMG GT, geçmiş modellerdeki ikonografik martı kanadına sahip olmasa da, her detay ile SLR ve SLS AMG’den uzak tasarıma sahip değil. SLS, AMG’ye göre 92 mm daha kısa, 27 mm daha yüksek ancak genişliği sls ile aynı tutulmuş. Ön bölümde yeni araçların tümünde görülen led aydınlatma sistemi oldukça başarılı şekilde kurgulanmış. Arkada ise daha büyük stop grubu mevcut. Keskin çizgilere sahip olan tamponlara gösterişli egzoz çıkışları eşlik ediyor. 19 inçlik jantlar kullanılan Mercedes AMG GT’nin önde 265/35, arkada ise 295/30 Michelin Pilot Sport Cup 2 lastikler bulunuyor. Aracın yaşam alanı gelince. En az dışarısı kadar başarılı bir tasarıma sahip iç mekan, kullanılan parçalar ile bir bütünlük yakalamış.

Aracın içinde bir C serisi ya da S serisinde göreceğiniz yenilikçi parçalar bulunuyor. Aynı zamanda sportif ruhu yansıtan karbon fiber kaplama detaylarda kadrandan, kokpitte birçok alanda yer alıyor. Araç, Mercedes AMG GT ve mercedes AMG GT S olmak üzere iki farklı paketi ile tanıtıldı. Her ikisinin kaputu altında 4.0 litrelik çift turbo beslemeli benzinli motor yer almakta. Aralarında 48 beygir ve 50 nm tork fark bulunuyor. Şanzıman olarak amg speed shift 7 ileri DCT tercih edilmiş. Bu kadar güçlü bir araç için mercedes, karbon seramik fren diskleri kullanmış. 100 km’ye 4,0 saniyede ulaşan Mercedes, 9.3 litrelik bir tüketim ile de rakiplerine göre az yakıt sarfiyatında bulunuyor. 2015 Ekim ayında siparişe açılan araç, 2015 yılının baharında satışı gerçekleştirilecek. Mercedes AMG GT fiyatı üzerinde konuşmak şimdilik erken ama ülkemizde 1 milyon liranın altında satılması zor görünüyor.