Bir şehir otomobili: Yeni Hyundai i10

Hyundai Assan İzmit Fabrikası’nda üretilen Hyundai i10, küçük sınıf otomobil segmentinde şirin görüntüsü ile dikkatleri üzerine çekerken donanımdaki zenginliği de göze çarpıyor. 2 farklı donanımla (Style ve Elite) satışa sunulan Hyundai i10‘da 3 farklı motor ve şanzuman seçeneği mevcut.

İncelemeye aldığımız i10 1.0 litrelik motora sahip model. Yenilenmiş dış yapısı ile büyüğü i20’yi andıran Hyundai i10‘da da geriye doğru çekilmiş farlar ve çift parçalı ızgara nevcut. Otomobile dinamik ruhu katan ön motor kapağında farlara kadar inen keskin hatlar olmuş. Aynı keskin hatlar kapı üzerinde kapı kolu ile birleşerek bir bütünlük sağlamış. Bu versiyonda stoplar küçültülmüş ve arka bagaj camı C sütününda bulunan siyah detaylar ile bütünlük sağlanmış. Hyundai i10‘un boyutları ise uzunlukta 3665 mm, 1660 mm genişlik ve 15000 mm yükseklik. Boş ağırlığı 1008 kg olan araç 252 lt’lik bagaj alanına sahip. Önceki versiyondan daha uzun olan araç haliyle genişlik olarak da selefine göre artış göstermiş.

i10‘daki uzunluk ve en artışı iç mekana yansımış görünüyor. İç hacimde bu versiyonda daha fazla alana sahipsiniz. Ayrıca iç malzeme kalitesi ve plastiklerin kalitesi de artmış görünüyor. Giriş modelinde siyah ve bej renklerin kombinasyonuna sahip olabilirken, aynı zamanda siyah-tarçın, siyah-mavi kombinasyonlarını da tercih edebiliyorsunuz. Aracın tüm fonksiyonel düğmeleri orta konsola yerleştirilmiş durumda. Küçük bir ekrana sahip olan teyp ve hemen yanında yer alan klima kumandalara erişimi çok basit. Ayrıca yol bilgisayarı gösterge tablosunun ortasında yer alıyor. Aracın küçüklüğü önde otururken sıkıntı yaratmazken arka tarafta oturanların diz mesafesi zaman zaman rahatsızlık yaşayabilirler.

Ve gelelim güç organlarına. Hyundai i10 1.0 lt’lik bir motora sahip. Bu motor 5 ileri manuel şanzuman ile eşleştirilmiş ve 66 bg güç üretiyor. 95 nivtonmetre güç üretebilen otomobil 0-100 km/s’e 14,9 saniyede ulaşabiliyor. Maksimum 155 km/ s hız yapabilen bu küçük araç 100 km’de 4,7 lt’lik bir yakıt tüketimine sahip. Fabrikanın bu verilerine test sürüşü sırasında yaklaşamadık ancak ortalama şehir içi 6,0 lt’lik tüketime erişebildik.

Hyundai i10‘un yol tutuşu pek öyle bekleneni karşılamıyor. İlerleme sırasında zıplama gibi bir hissiyat ile karşılaşabiliyorsunuz. Sert süspansiyonlar bile size virajlar konusunda destek olamıyor. Başlangıç versiyonunda da bulunan ESP ile yoldan çıkmanız önleniyor. Ancak zaten tüm bu anlattıklarımız ışığında zaten aracı alacaklar bu küçük otomobilden performans sürüşü beklemezler diye umuyoruz. İç mekanda önceki versiyona göre daha az rüzgar ve yol sesi duyulurken, sert koltukalar sayesinde uzun yolculuklarda daha az yorulma yaşayabilirsiniz. Özetle diyebiliriz ki Hyundai i10, şehir içi sürüşleri için yaratılmış bir otomobil.