Bir Efsane: “Guida Centrale” Ferrari 365 P

Yazan: Mehmet Taşanyürek

Üretime başladığı ilk günden beri sadece spor otomobil üreten FERRARI ve dünyanın tekerlekler üzerinde hareketli harikalarini yaratan PININFARINA , uzun yıllar elele vererek yollardaki rakipsiz spor otomobilleri yarattılar… Bu otomobil modelleri arasında teknik ayrıcalık ve özellikler taşıyan bazı örneklerle de otomobil tarihine damgalarını vurdular.

1965 yılında Enzo Ferrari, pahalı ve eşsiz otomobillerini Amerika’da pazarlayan Luigi Ghinetti’nin çok özel isteği üzerine, Ferrari North America Racing Team için üretilen özel şasiyi baz alarak “GRAND PRIX SÜRÜCÜLERİNİN HEP ORTADA OTURMASI” gerekliliği ilkesi ve o özel şasi çalısması üzerine geliştirdiği, direksiyon sistemi orta merkeze alınmış gövdeyi PININFARINA’ya yolladı. Bu şasinin bir tanesi yarışlara uygun Ferrari kırmızısı diğeri de beyaz olacak ve daha caddede kullanılır şekilde Agnelli’ye hediye edilmek üzere üretilecekti. Bunun üzerine 3 yolcuyu rahatlıkla konumlandıracak aerodinamik bir tasarim istedi. Projenin başlangıcından sonuna kadar da kendisi özelikle ilgilenip yüzey modeli olarak da o dönemin prototip yarış otomobillerinden 330 P3’ün baz alınmasını ve tüm çalışmaların bu çizgide geliştirilmesini özellikle talep etti.

Ferrari 365P Berlinetta Speciale

Kısa bir süre içinde yapılan yoğun modelleme calışmalarını takiben ortaya hala güncelliğini koruyan ve bir benzerine rastlanmayacak iki eşsiz Ferrari çıktı.  Aradan geçen yaklaşık 50 yıla rağmen halen “stil” konusunda bugünkü otomobil tasarımcılarına ışık tutacak özelliklere sahipler… Enzo Ferrari’nin Luigi Chinetti’nin özel isteği ile direksiyonu ortaya koymasının bir amacı da otomobilin bir Formula 1 yarış arabası olarak kullanılma hissini sağlamaktı, bu tasarım yıllar sonra Mc Laren’in 3 kişilik spor otomobilinin doğmasına da biraz (!) neden olmuştur. Yeni tasarımdaki orta konum direksiyon yerleşimi aynı zamanda İngiltere’deki trafikte olduğu gibi diğer Avrupa ülkelerinin trafiğinde de rahatlıkla kullanılacak özelliğe sahip olması, aracın detaylarından biridir.

Sürücünün her iki yanında bulunan yolcu koltukları, genellikle iki kişilik spor otomobili görmeye alışkın olan yüksek sosyete üyeleri arasında Ferrari’de bir kişinin; hem karısını hem de metresini bir arada seyahate götürebileceğine dair esprili konuşmalara ve adından sıkca bahsedilmesine neden olmuş, hatta konu hakkında karikatürler bile çizilmişti.

Merkez noktası hesaplanarak konumlandırılan ve ismi İtalyanca’da “Guida Centrale” yani ortadan kumanda tabir edilen tasarım sayesinde sürücü bir formula yarış otomobilindeki gibi tüm yola ve aracın kontrolüne hakim hissedebiliyordu. Üretilen bu 2 Ferrari dışında başka bir Ferrari modelinde de bu 3 kişilik tasarım şekli hiç denenmemiştir. Komple alüminyum olan gövde, çamurluk şekilleri, ince ızgaralar, hava girişleri, arka dış bükey cam ile 246 Dino ile çakışan ortak tasarım noktalarına rağmen, daha ince ve yayvan şekli ile omurgasının bir P3 olduğu hissini vermektedir. Her iki aracın da yolcu kabinindeki dar alanı rahatlatmak ve aydınlık bir hissiyat sağlamak amacıyla, komple cam tavan yapılması olağanüstü aydınlığa neden olup, içerideki sıkışıklık hissini ortadan kaldırmıştır. 4 litrelik 12 silindirli klasik Ferrari motoru, yarış prototipindekinin aynı ayarında sürücü arkasında yerini almıştır. Başlangıçda her iki modele de kuyruk kısmının yere daha iyi basıp dengeyi sağlaması için paslanmaz çelikten kanatlar konulmuş ama kısa bir süre sonra beyaz renkte olan modelden bu kanat sökülerek daha şehir otomobili haline getirilmiş. Kırmızı renkli araçda ise motor gücü biraz daha yükseltilerek daha çok bir yarış aracı konumunda geliştirilmiştir. Böylelikle iki ayrı güçde 2 ayrı model ve arka tasarım ortaya çıkmıştır. Ön düzen yine yarış modelindekinin benzeri olarak uygulanmıştır.

Ferrari 365 P modellerinden ilki Sig Chinetti tarafindan Amerika’da bir mücevher şirketi sahibine satılmış, uzun seneler sonra da bir açık arttırmayla Texas’lı milyarder John Mecom tarafından satın alınmıştır. Yeni sahibi de bu ender tasarıma sahip Ferrari’yi Paris’e getirmiştir.

Beyaz olan ise Enzo Ferrari tarafından FIAT’ın patronu Sig Agnelli’ye hediye edilmiştir. Agnelli’nin bir Ferrari tutkunu olması zaten bu modelin üretim sebebidir. Bu sayede Enzo Ferrari ve  Sig Agnelli arasındaki bağ ve dostluk daha da güçlenmiştir. Zaman içinde beyaz 365 P Ferrari’ye fabrikada, Agnelli’nin daha önceden geçirdigi trafik kazası nedeniyle aksayan sol bacağını daha rahat kullanabilmesi için elektrikli debriyaj sistemi monte edilmiştir.

Bakım için fabrikada kaldığı süre içinde Enzo ile yakın iş ilişkisi ve dostluğu olan İngiliz kolleksiyoncu Tom Barrett’ın dikkatini çekmiş ve Agnelli ile uzun süren pazarlık sonucunda bu model Barrett’a geçmiştir.  Sir S.MOSS’da bu modeli test edip hayran kalanlar arasındadır. Bir ara bu model Chinetti’ye geçip, bir kaç el daha değiştirmiştir. Daha sonra Amerika Portland’da bulunan F 40 Motorsport’un sahiplerinden Wayne Carini’de aracı alıp satmıştır. Şu an bu beyaz 365 P modeli 7980 km’dedir.