Beklenen zerafet: Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio

İtalya’nın ve de dünyanın en köklü otomobil üreticisi Alfa Romeo’nun yine tasarımı, sportif ruhu ve öncü mekaniği ile piyasaya tanıttığı Alfa Romeo -Yeni Giulia-  bugünkü yazımızın konusu. Araba Gurmesi olarak bu tanıtımda Alfa Romeo’nun bizdeki özel yerinden ötürü daha ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağız. La meccanica delle Emozioni” sloganı yani “duyguların mekaniği” ile lansman yapılan İtalyan imzalı dört kapılı sedanlar içindeki en hızlı araç olan Giulia Quadrifoglio; sınıfının lideri olarak ilk kayıt altına 2015 Frankfurt Auto Show’da alındı. Almanya’daki meşhur Nürburgring Pisti’nde 07:39 ile en iyi lap zamanına sahip olan Yeni Giulia tüm dikkatleri üzerinde topladı.

Giulia yenilikçi ve hassas işçiliği en üst seviyede sunmak için son derece odaklanmış ve sektörün en yetenekli ekibi ile en iyi kaynakları kullanarak bu aracı oluşturmuş. Beklentileri bir hayli karşılayan araç, yüksek performans ve hassasiyet için yeni “Giorgio” mimari özelliği ile kurgulanmış. Alfa Romeo’nun Rönesans’ı olarak tanımlanabilecek olan Giulia, ekipteki mühendislerinin alçak ağırlık merkezi ile hafif arkadan çekişli platformu kullanarak tasarladıkları bir araç. Cömert dingil mesafesi boyunca kas oranları, zerafet ve yüksek kaliteli yüzey kaplamaları ile 2017 Giulia Quadrifoglio çok atletik görünürken, Alfa Romeo mirasını da taşımayı ihmal etmemiş. Bu mirası, tanıdık üçgen ızgara, karoser üzerinde incelik ile çizilmiş gergin çizgiler, heykelsi detaylar ve de tabi ki ayrodinamizmi ile o bilinen meşhur Alfa Romeo yol tutuşu sayesinde gayet uygun bir dil ile bizlere sunuyor. Bu baştan çıkarıcı İtalyan tasarımında tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. Mühendisler aracın dışındaki tüm yapısal uygunlukları çok ince hesaplar ile yapmışlar. Uzun kaput ve çamurluk oranları kusursuz görünüyor. Tüm gövde boyunca zarif bir heykel edasıyla uzanan araç, kapı kolları ve yan çizgiler boyunca burunda yer alan V biçimli üçgen ızgaraya atıfta bulunarak tasarlanmış. Arka bölüme baktığımızda Giulia‘nın kaslı yapısının yansımalarını görebiliyoruz. Arka çamurluk formları ve stopların yerleşimi hem eski tasarımlara atıfta bulunurken hem de trend çizgilerden uzak kalmamış görünüyor.

Ferrari mühendisliği ile ortaklaşa çalışılarak meydana getirilen ve Giulia Quadrifoglio modelinde yenilikçi, güçlü V6 silindirli, 4×4 çeker sistemli 505 beygir güçlü motoru ile , 3.8 saniyede 0-100 km/s ulaşan tam bir spor otomobil. Ağırlık dağılımı bugüne dek üretilmiş tüm sedan otomobillerin üzerinde olan araç tam olarak 50/50 oranına sahip. Güç-ağırlık oranı sağlamak için karbon fiber bir kaput, tavan, tahrik mili, aktif aero ön splitter ve arka spoyler kullanılmış. Ayrıca alüminyum parçalar kullanılan ön ve arka araç çerçeveleri, ön şok kuleleri, frenler, süspansiyon parçaları, kapı ve siperler de geleneksel çeliğe kıyasla aracın hafiflemesine ve dengelenmesine yardımcı olmuş. Bunların yanısıra İtalyan fren lideri Brembo firmasından temin edilen ultra yüksek performanslı karbon seramik (CCM) fren sistemi sayesinde geleneksel malzemelere oranla %50 oranda ağırlığı azaltmış.

İç mekana gelince. Sportif ruhu sonuna kadar yansıtan karbon-fiber detaylar dikkat çekici. Tüm ön konsol sürücünün etrafına inşa edilmiş görünüyor. Tasarımcılar performans için gerekli olan unsurların çevresinde odaklanarak yalın ama gösterişli bir zerafet üzerine kurgulamış konsolu. Yapılan çalışmada asitmetrik tarzda gösterge panelleri ilk göze çarpan unsurlar. Sonrasında ultra-permium bir tarz yaratan iç mekan tasarımı karbon fiber, alüminyum ayrıntılar ve göz alıcı dikişler ile kendini tamamlıyor. Ön panele yerleştirilmiş olan 8.8 inchlik geniş bir bilgilendirme ekranı bizlerin navigasyon ve araç hakkında bilgiyi kolaylıkla almamızı sağlıyor. Sparco koltuklşar tercih edilen araçta aşırı virajlarda yapısından ötürü yanal destekler dahi düşünülmüş.

İleriki yazılarımızda Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio testini yaptığımızda daha da ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağız. Ancak görünen odur ki  Giulia QV önümüzdeki 6 ay içinde üretilmeye başlanacak ve iyi bir tahminle 2017 sonuna kadar ülkemizde görmek mümkün olmayacak. Üretilecek aracın versiyonları arasında  276hp gücünde ve 4×4 seçeneği ile de karşılaşabilnme ihtimalimiz yüksek. Umarız daha erken vakitlerde Türkiye lansmanı gerçekleşir ve bizler de sizler için bu özel aracı anlatmak için orada oluruz.