Araç Muayenesi nedir? Nasıl yapılır?

Otomobilseverlerin özel araçlarda 2 yılda bir, ticaride yılda bir kez olması zorunlu olan araç muayenesi nedir, öncesi hazırlıklar nelerdir ve nasıl yapılır?
Bugünkü yazımızda TÜVTÜRK muayenesi hakkında bilgi aktaralım dedik.

Tüvturk Araç Muayene Öncesi Kendinizin Aşağıdaki Kontrolleri Yapmanızda Fayda Var!

 1. Ruhsatınızda yeni muayene tarihini yazacak boş yer var mı ? Yok ise en yakın şoförler cemiyetinden  EK-1 belgesini alınız.
 2. Ruhsatta yazan araç bilgileriniz ile (şasi no, yakıt türü, renk vb…) ile mevcut durumu karşılaştırın,
  farklılık var ise tespit amacıyla ilk madde de belirtilen Ek-1 belgesini alarak TUVTURK’e gidiniz.
 3. Geçerli bir trafik sigortanız olup olmadığını kontrol ediniz, sigortanın geçerlilik tarihi geçmiş ise yenisini düzenlettiriniz.
 4. Vergi borcunuz, trafik ceza borcunuz, OGS cezanız var mı? Var ise ödemelerinizi yapınız,  Trafik Cezası Sorgulama sayfasında internet üzerinden ücretsiz bu sorgulama işlemini nasıl yapacağınız anlatılmaktadır.
 5. Aracınızda LPG var ise ruhsata işli mi , 1 ay içerisinde yapılmış geçerli bir sızdırmazlık testi var mı ? Yok ise yaptırınız raporunu beraberinizde getiriniz. Lpg Gaz Sızdırmazlık Raporu – Ruhsata İşletme
 6. Aracınızda ruhsata işli olmayan bir tadilat, reklam uygulaması var ise önce bu değişikleri ruhsata işletiniz.
 7. Araç ekipmanlarınız tam mı ? Kullanılabilir durumda ve araç cinsine uygun yangın tüpünüz var mı ?, ilk yardım çantısı tam mı? 2 adet üçgen reflektör bulunmakta mı ?, Traktör, kamyon ve tırlara uygun arka işaret levhası takılı mı ?
 8. Aracınızın tüm ön arka ışık sisteminin, sinyallerinin,iç aydınlatma sisteminin çalışır durumda olduğuna emin olunuz.
 9. Emniyet kemerlerinin aracın orjinal fabrika çıkışındaki gibi tam olduğundan ve çalışır durumda olduğundan emin olunuz.
 10. Sileceklerin çalışır durumda olduğundan, aynalarınızın eksiksiz olduğundan emin olunuz.
 11. Minübüs ve otobüslerde acil çıkış levhalarının ve yeterli acil çıkış çekicinin olmasını sağlayınız.
 12. Eğer tadilat sonrası muayenesine geliyor iseniz, tadilatla ilgili yetkili bir mühendise çizdirilen onaylı tadilat projesi, hesaplarını ve LPG li araçla için de  gaz sızdırmazlık raporuna ek olarak periyodik muayene için gerekli diğer evraklar ile TUVTURK’e gidiniz.
 13. Egzoz emisyon muayenesi son geçerlilik tarihini kontrol ettiriniz.
 14. El freni ve fren sisteminizle ilgili tereddütünüz var ise kontrol ettirerek gitmeyi tercih edebilirsiniz.
 15. TC kimlik numrası bulunan bir kimliğinizin (nüfus kağıdı, ehliyet, pasaport) yanınızda bulunması gerekir.
 16. Araç tüvtürk muayeneye gidecek kişinin üzerine kayıtlı değilse:
  “Bir kişi bir takvim ayı içerisinde başka bir gerçek kişiye ait sadece bir aracı muayeneye getirebilir. Aynı kişinin birden fazla aracı aynı ay içerisinde muayeneye getirmek istemesi halinde ise her bir araç için ayrı ayrı olmak üzere son bir ay içinde düzenlenmiş noter onaylı vekâletname istenir.” Bu şu anlama geliyor; aracınızı tüvtürk araç muayene için aracı bir kuruluş vasıtası ile muayene ettirmek isterseniz ekstra vekaletname ücreti ve vekaletname uğraşısı gerektiriyor. Bu da tüvtürk araç muayane işlemini aracılarla yaptırma işinin maliyetinin artması anlamına geliyor. Konu ile ilgili şu yanlış anlamanın olmaması gerekiyor. Eşinizin veya bir yakınınızın aracını Tüvtürk istasyonuna götürdüğünüzde sizden hemen vekaletname istenmeyecek. Yanlız götürdüğünüz araç haricinde o takvim ayı içerisinde başka bir aracı tüvtürk muayene istasyonunda muayene ettirmek isterseniz vekalet almanız gerekir.

Gelelim aracınızı  muayene yaptırmaya. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra www.tuvturk.com.tr adresine girerek size en uygun tarih için randevu almanız sıra beklememeniz için iyi olur. Gerekli kontrolleri yaptıysanız ve tüm evraklarınız da mevcut ise randevu zamanında aracınız muayeneden sorunsuz olarak geçecektir.

Muayene ücretleri:
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork için 181,72 TL
Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker için 245,44 TL
Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet için 93,22 TL

Yanlış bilinen bir takım gerçekler konusunda da bilgi verelim istedik.

Mesela; eski araçlar muayeneden geçemiyormuş. Yalan. Eğer aracınızın • Tüm ekipmanları tamam • Aydınlatmaları eksiksiz • Tüm yürüyen aksam, lastikler, yol güvenliği için uygun • Görüş şartlarını engelleyen bir unsur ya da eksiklik yok • Fren değerleri uygun • Direksiyon ve ilgili sistemleri problemsiz • Tescil bilgileri araç ile uyuşmakta ise SONUÇ : İlk muayenede kusursuz! olarak geçer.
Boyada çizik var, ‘Ağır Kusurmuş’, doğru mu?
Yanlış! TÜVTÜRK, sadece aracın trafikte güvenli seyrine yönelik muayene yapmaktadır. Dış görünümü iyi değil, Kaportası çizik, Boyası aşınmış, Kaportada bazı eziklikler var, Kaportada bölgesel paslanma var şeklinde ağır ya da emniyetsiz kusur yoktur. Ancak Taşıyıcı parçalarda oluşabilecek paslanma ve yıpranma araç güvenliğini tehlikeye atacağından dolayı kusur olarak değerlendirilir. Kirlenme, paslanmadan dolayı aracın şasi numarası görünmüyor, okunamıyor vb. ise bu kusur olarak değerlendirilmektedir.
Araç muayene gecikmelerinde %5 fazla ücret alıyorsunuz, Bir günlük gecikme için 1 aylık fazla ücret alınması doğru mu?
2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. maddesi uyarınca muayene süresi geçirilen araçlardan gecikilen beher ay için muayene ücretinin %5’ i gecikme bedeli olarak tahsil edilmektedir. Tahsil edilen tutarların tamamı Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığı’na aktarılmaktadır. Yasalar gereği gecikmeler 30 günlük dilimler halinde olmaktadır, 1 günlük veya 20 günlük gecikme 1 ay olarak değerlendirilmektedir.
Farklı lastik markaları nedeniyle araç muayeneden kalıyormuş! Doğru mu?
Yanlış, TÜVTÜRK Araç Muayenesi’nde lastiklerin diş derinliği kontrol edilir, lastik diş derinliği1.6 mm (motosikletlerde 1 mm) altında ise araç muayeden kalır. Lastik desenlerinin farklı olması “Ağır Kusur” değildir. Lastiklerin durumu kontrol edilir; lastiklerde araç güvenliğini tehlikeye atacak yıpranma, patlama, hasar var ise “Ağır Kusur” olarak muayene raporu tutulur.
Çelik Jant nedeniyle araç muayeneden kalıyormuş! Doğru mu?
TÜVTÜRK’te araç muayenesi yapılırken araç jantlarının çelik ya da alaşım olup olmadığına bakılmaz. Araç üzerinde bulunan jantların araçla ve lastikle uygunluğu kontrol edilir. Jant ölçüleri, modeli araca uygunsa, jantlar hasarlı değil ise ve bijon bağlantıları uygun ise aracın muayenesi onaylanır.
Yazı ve görseller nedeniyle muayeneden kalınıyormuş! Doğru mu?
Araçların üzerlerindeki reklam ve logo tescil edilerek kullanılabilir. Bunların dışında vasıtaların üzerinde basılı malzeme bulunması 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na aykırıdır. LOGO’nun tescil belgesine işletilmesi araç sahibinin isteğine bağlıdır. Araç sahibinin talep etmesi durumunda tespit muayenesi hizmeti verilerek araçlara LOGO tespiti yapılır.