Amerika’dan gelen Avrupa’lı: Fiat Freemont.

Fiat’ın Amerikan Chrysler’i satın almasıyla bu markanın Amerikan pazarındaki araçları Fiat markası adıyla Avrupa’da satılmaya başlandı. Freemont, Dodge Journey ile aynı altyapıyı kullanan bir 4×4 olarak piyasada. Tasarımda eski nesilde kullanılan yuvarlak hatlarının yerini daha keskin ve dinamik hatlar almış. Ön bölümde kullanılan büyük ızgara ve marka logosu 4×4’e güçlü olma hissi katarken yan bölüme gelindiğinde düz bir çizgi halinde uzanan tavan yapısı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Dışardan bakıldığında içeride geniş bir mekan algısının yaratıldığı görünüyor. Arkada ise yuvarlak şekilde sıralanmış led destekli stop grubu mevcut. Aracın boyutları ise 4888 mm uzunlukta, 1878 mm genişlikte, 1705 mm yükseklikte ve 2890 mm aks mesafesine sahip.

İç mekanda siyah tonlar ile karşılaşıyoruz. Malzeme kalitesi ve işçilik Fiat’ın genel algısına göre üst seviyelerde. Ayrıca deri detaylarda gayet şık duruyor. Orta konsolda 8 inchlik bir ekran bulunurken ,kapı kenarlarında ve vitesin ön bölümünde yeterli miktarda alanine bulunması iyi olmuş. Dikkat çekici bir ayrıntı el freni kolunun olmaması. Eski model araçlarda olduğu gibi ayakla çekilen bir el freni koyulmuş Freemont’a. Fiat Freemont içeride sunduğu geniş hacmin yanında bagaj konusunda da cömert davranmış. 540 litrelik bagaj hacmine sahip olan otomobil koltuklar yatırıldığında 1461 litreye kadar bagaj hacmine çıkabiliyor.

Araçta 2,0 litre dizel Multijet motor bulunmakta. Bu motor 4000 d/d’da 170 Bg güç ve 1750 ila 2500 d/d’lar arasında 350 Nm tork üretiyor. Dört tekerden çekiş sisteminin yer aldığı Fiat Freemont, 2,0 litrelik motorunu 6 ileri otomatik şanzıman ile birleştirmiş. 0-100 Km/s hızlanmasını 11,1 saniyede tamamlıyor ve maksimum 184 Km/s hıza çıkabiliyor. Ortalama yakıt tüketimi 7,3 litre. Fiat Freemont’da yumuşak süspansiyonlar mevcut. Bu sayede özellikle asfalt sürüşlerinde irili ufaklı çukurları hissetmiyorsunuz. Hafif arazi kullanımlarında da konforlu bir sürüş mümükn. Dikkat edilmesi gereken husus Fiat Freemont’un, yumuşak süspansiyonları özellikle virajlarda fazla karoser salınımı yapabiliyor. Bir başka problem de hissiz bir direksiyou olması. Ancak artık her yeni araçta bulunan ESP sistemi zamanında devreye girerek aracı yolda tutmak için elinden gelen her şeyi yapıyor.

Fiat Freemont 154.900 TL’den başlayan fiyatlar ile satılmaya devam ediyor.