Alfa Romeo’dan çok önemli bir karar!

Fiat’ın yeniden canlandırma planları doğrultusunda yatırımlara başladığı Alfa Romeo markası, dünyanın en ünlü motor sporlarından biri olan Formula 1’e dönmeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde İtalyan basınına verdiği bir röportajta bu konuya değinen Fiat-Chrysler CEO’su Sergio Marchionne, Alfa Romeo’nun kendi şasisini ve motorlarını yapabilecek kapasitesinin olduğunun altını çizerek, İtalyan markanın Formula 1’e dönebileceğinin sinyallerini verdi.

Ferrari ve Fiat Chrysler’ın Başkanı Sergio Marchionne, daha önce de benzer açıklamalar yapmış ve Alfa Romeo’nun Formula 1’e dönmesini istediğini söylemişti.  Marchionne “Alfa Romeo’nun bir spor markası olduğunu yineledim. Onların Formula 1’de yer alma olasılığını değerlendirmesi gerekiyor” “Bu nasıl olacak? Muhtemelen Ferrari ile işbirliği yaparak” “Onlar sadece şasi değil, aynı zamanda motor yapma imkanına da sahipler. Bunu kesinlikle yapabilirler” dedi. Marchionne, Alfa’nın yanı sıra Audi ve Volkswagen’i pistlere çağırdı. İtalyan Başkan “Bildiğim kadarıyla Volkswagen girmek için hazırdı. Ancak emisyon skandalı ortaya çıktı” dedi.

Alfa Romeo’nun bu konuda Ferrari ile işbirliği yapabileceğine işaret eden Marchionne, Alfa’nın eski ününü tekrar kazanmak için F1’e geri dönmeyi düşünmesi gerektiğini vurguladı. Formula 1’de uzun bir tarihi olan Alfa Romeo markasının 1950 ve 1951 yılları arasında iki şampiyonluğu bulunuyor. İtalyan marka 1985 yılında F1’den çekilmişti. Önümüzdeki yıllarda Alfa Romeo’yu tekrar pistlerde görürsek büyük çekişmeleri izleme şansımız olacak gibi görünüyor.