Alfa Romeo ve Maserati, Fiat grubundan ayrılıyor mu?

Fiat Chrysler Grubu (FCA)’nun bir otomobil grubuna satılacağı ile ilgili spekülasyonlar, artık doruk noktaya ulaşmış durumda. Son iddialara göre , Alfa Romeo ve Maserati markaları bu durumda farklı bir yola girmeyi düşünüyor.

Uzun zamandır maddi sıkıntılar içinde olan FCA aynı zamanda içinde dev markalara da yer veriyordu. Grubun sahipleri geçtiğimiz günlerde Çinli bir markayla görüşmüş, fakat sunulan teklif yönetim tarafından reddedilmişti. İddialara göre grup, elindeki Maserati ve Alfa Romeo markalarını bünyesinden ayırarak bağımsız bir şirket haline getirecek.

Yeniden yapılanmaya giden ve maddi kaynak isteyen bu iki marka, Agnelli ailesinin çoğunluk hissedarı olacağı ayrı şirketler haline gelecek. Yaklaşık 8 milyar dolar piyasa değerine sahip olan Alfa Romeo ve Maserati, böylece Ferrari’den sonra grubun özerkleştirdiği ikinci ve üçüncü otomobil markaları olacak. FCA böylece Jeep, Dodge ve RAM gibi yerel markalara odaklanarak satış için daha cazip hale getirmeyi planlıyor.

Çinli otomobil firmalarından talipler var. Great Wall, Dongfeng Motor, Geely ve Guangzhou Automobile şu anda gruba talip olan 4 şirket arasında yer alıyor. 2018 yılı içerisinde tamamlanması beklenen FCA’nın satış değerinin ise 50 milyar Euro’yu bulabileceği ifade ediliyor.