Alfa Romeo Giulietta mı? VW Golf mü?

Türkiye’de en çok rağbet gören motor-şanzıman seçeneğine sahip (küçük hacim dizel motor-otomatik şanzıman) modeller arasına katılan -kompakt HB sınıfında bulunan- sportif Alfa Romeo Giulietta’nın yeni makyajlanmış kasası (1.6 lt turbo-dizel motorda TCT, yani çift kavramalı otomatik şanzıman)ile fiyat olarak sınıfının referans ve en pahalı modellerinden olan VW Golf’ü birbirlerine çok yakın araçlar olması sebebiyle karşılaştırmaya karar verdik. Zaten premium modeller hariç sınıfının zirvesinde bu iki model bulunmakta.

Alfa Romeo Giulietta’nın 2016 yılı fiyatları aşağıdaki tabloda görüldüğü şekilde yer alıyor. VW Golf ile 1.4lt turbo-benzinli ve 1.6 litre turbo-dizel seçenekleri ile rakip olan modelin ayrıca VW Golf GTI ile benzer güçte ve fiyata sahip olan bir de 1.8lt turbo-benzinli 240ps güce sahip olan Veloce donanımlı performans versiyonu mevcut. Benzer motora ve güce sahip otomatik şanzımanlı modellerin fiyatlarını karşı karşıya getirirsek;

 • Benzin
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4 turbo-benzinli 170ps – TCT otomatik – Super – 95.000TL
  • VW Golf 1.4 turbo-benzinli 150ps – DSG otomatik – Highline – 94.700TL
 • Dizel
  • Alfa Romeo Giulietta 1.6 turbo-dizel 120ps – TCT otomatik – Super – 99.900TL
  • VW Golf 1.6 turbo-dizel 110ps – DSG otomatik – Highline – 101.700TL
 • Benzin – performans
  • Alfa Romeo Giulietta 1.8 turbo-benzinli 240ps – TCT otomatik – Veloce – 160.000TL
  • VW Golf 2.0 turbo-benzinli 230ps – DSG otomatik – GTI – 149.900TL
Yukarıda da dikkatinizi çekeceği üzere neredeyse aynı aksesuarları sunan en üst donanım seçenekleri ile her iki modelin de fiyatları hemen hemen aynı seviyede. Özetle iki model arasında hangisini, alayım diye düşünenlerin çelişki yaşamayacakları bir durum söz konusu. Fakat araç alımında bu modellerin ikinci eldeki değer kaybı belirleyici etken olabilir. Bilindiği üzere Golf daha az değer kaybı ile bu konuda Giulietta’dan daha iyi bir noktada. Golf’ü tercih edenler biraz daha ikinci elde değer kaybı yaşamayayım, yahut hemen elimden çıkarabileyim, binici değil satıcıyım mantığı ile hareket edebilirler.

Araçların boyutlarına gelince. Aslında her iki model de birbirlerine oldukça yakın ölçülere sahipler. Fakat Alfa Romeo Giulietta hem daha uzun hem de daha yüksek bir araç. VW Golf ‘e baktığımızda ise genişlik ve dingil aralığı açısından Alfa’dan çok az bir miktar daha büyük. Bu sebeple boyut konusunun seçimde pek etkili olacağını düşünmüyoruz.

Ve son olarak teknik karşılaştırma;

Her iki araç da 1.6 lt hacminde 4 silindirli turbo-dizel motora sahip. Yani motorların genel yapısı hemen hemen aynı. Fakat Giulietta’da bulunan Fiat imzalı motor 120ps güce ve 320nm torka sahipken Golf’de bulunan 110ps güce 250nm torka sahip. Özetle Giulietta’nın motoru bariz bir şekilde daha kuvvetli bir motor.  Ağırlıkları da neredeyse aynı olan otomobillerin performansları ve tüketim değerleri de hemen hemen aynı denilebilir. Fabrika verilerine göre Golf şehir içinde daha az yakıt tüketirken, Giulietta şehir dışında daha az yakıt tüketiyor. Ortalama tüketim verileri ise birebir aynı.

Sonuç olarak her iki otomobilin de performansları ve yakıt tüketimleri aynı denilebilir. Fakat Alfa Romeo Giulietta daha güçlü bir motora sahip olması sayesinde 0-100km hızlanmasını 0.3 saniye daha iyi bir zamanda gerçekleştirebilmekte, ayrıca rakibi ile aynı tüketim değerine sahip. VW Golf ise aynı ağırlığa, daha düşük gücüne ve torkuna rağmen rakibi ile yaklaşık performans değerlerine sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Araçların tasarımlar tamamen farklı ve Alfa Romeo Giulietta açık bir şekilde çok sportif ve çekici bir görünüme sahip. VW Golf ise daha sıradan bir görüntüde kalıyor. Konfor ve yol tutuşu en iyi harmanlayan model olarak öne çıkan VW Golf’ün kompakt HB sınıfında standartları belirleyen model olduğunu da aklımızda tutmakta fayda var. Zaten bu popülerliği ve satış rakamları sayesinde de ikinci elde az değer kaybıyla öne çıkıyor.

Son olarak diyebiliriz ki; Almanların dediği gibi “Das Auto”, yani VW Golf mantığı ile düşünenlerin arabası. Ama karşılık olarak İtalyanların da dediği gibi “la meccanica della emozioni”, yani  duyguların mekaniği, Alfa Romeo Giulietta otomobil duygusu ağır basanların arabası. Zaten araçların tasarımı da tam olarak bu hisleri işaret ediyor. Ancak kullanım özellikleri farklı olan her iki aracı da test edip kişisel tercihlere göre karar vermek en doğrusu gibi görünüyor.