Alfa Romeo Giulia standart versiyonları ile buluşma gerçekleşti!

Efsane İtalyan üretici, büyük ilgiyle beklenen Alfa Romeo Giulia modelinin standart versiyonunu 86. sı yapılan 2016 Cenevre Otomobil Fuarı‘nda podyuma çıkardı. Daha önce serinin en üst modeli olan sportif QV modeli tanıtılmıştı ve bir çok farklı resim ve videoları internette dolaşıyordu. QV versiyonunda üzerinde Ferrari destekli V6 çift turbo motor bulunan süper spor halinden daha ağırbaşlı yada standart modele yakın bir hale gelmiş görünüyor. Cenevre’deki modellerde beyaz renge sahip olan modelin spor paket tarzında, lacivert olanın ise lüks paket tarzında bir donanıma sahip olduğu göze çarpıyor.

Tamamen alüminyumdan üretilen ilk dizel motor olan en yeni nesil Multijet II enjeksiyon sistemine sahip 2.2 litrelik 4 silindirli motoru ile Giulia, Alfa Romeo’nun tarihinde bir ilk. Araç  4.000 devirde 150 beygir güç ve 1.500 devirde 380 Nm tork ile 3.750 devirde 180 HP beygir güç ve 1.750 devirde 450 Nm tork değerlerine sahip iki farklı seçenek arasından seçim imkanı sunuyor. Her iki donanımda da 6 ileri manuel şanzıman ya da 8 ileri otomatik şanzıman ile güç arka aksa iletiliyor. Firma yetkililerinin açıklamasına göre değişken geometrili turboya sahip bu motor “en şık sürüş ve konfor tecrübesi”ni sunuyor. Modelin 180 beygir gücündeki 2.2 litrelik dizel versiyon ağırlığı 1.374 kg olan Giulia’nın (QV’de 1.524 kg) 100 km/h’den 0 km/h hıza inmek için 38.5 metreye ihtiyacı olduğunu belirtiyor.

Benzinli Giulia’da 200-bar yüksek basınçlı direkt enjeksiyon sistemine sahip tamamen alüminyumdan üretilen 2.0 litrelik turbo şarjlı sıralı 4 silindirli bir ünite buluanacak. 5.000 devirde 200 HP güç ve 1.750 devirde 330 Nm maksimum güç üretecek bu motor, sadece 8 ileri otomatik şanzıman ile birlikte çalışacak.

Bugüne kadar üretilmiş en iyi dengeye sahip olan araçta, önde çift salıncaklı, arkada ise bağımsız süspansiyonbulunmakta. Ağırlığı azaltmak için bol bol alüminyum parça kullanılmış. Yanı sıra şaft gibi bazı parçalar karbon fiberden üretilmiş.

Alfa Romeo Giulia’da bulunan teknolojik donanım da oldukça dikkat çekici. Stabilite kontrol ve geleneksel servo frenlemeyi birleştiren IBS (Integrated Brake System) adı verilen bir elektromekanik sisteme sahip olan araçta, bu sayede ağırlık dengesi korunuyor, pedal titreşimi azalıyor. Ön çarpışma uyarısı (FCW), şeritten ayrılma uyarısı (LDW), otonom acil durum frenleme sistemi (AEB) ve yaya algılama sistemi gibi teknolojik donanımlar da araçta yer bulmuş.

İtalyan üretici modeli; Giulia, Super ve Quadrifoglio adı verilen 3 farklı donanım seviyesi ile piyasaya sürüyor.Başlangıç donanımda bile bahsedilen tüm teknolojiler standart olarak bulunmakta. Ayrıca donanıma ek olarak hız sabitleme ve limitleme sistemi, çift bölgeli klima, 6.5 inç büyüklüğünde ekrana sahip bilgi/eğlence sistemi, 3 farklı sürüş modu arasından seçim yapma imkanı sunan Alfa DNA sistemi ve 16 inç büyüklüğünde alaşım jantlar da standart donanımlar arasında yer alıyor.

Tüm bu donanım bana yetmez diyenlere de cevap hazır. Süper donanımda ise çeşitli renklerde deri ve kumaş döşeme seçenekleri, özel iç mekan trimleri ve 17 inç büyüklüğünde alaşım jantlar bulunmakta.

Gösterge panelindeki değişiklik donanım seviyesine göre belirleniyor. 3.5 ya da 7 inç büyüklüğünde renkli ekran değişiklikleri talep edilen doonanım seviyesine göre değişiklik gösteriyor. Toplamda 900 W gücündeki 14 hoparlörden oluşan Harman Kadron ses sistemi eğlence sevenler için Giulia’da kendine yer buluyor.

Ve geleilim en üst donanım seviyesine. Luxury paketinde, elektrikli ve ısıtmalı deri döşemeli koltuklar, gerçek ahşap iç mekan trimleri, yan camlarda krom detaylar ve adaptif ön far sistemine sahip (AFS) 35W Xenon farlar ekleniyor. Sport paketinde ise spor direksiyon, alüminyum iç mekan detayları ve Xenon farlar bulunuyor.

Alfa Romeo Giulia, 15 Nisan’dan itibaren Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da siparişe açılacak. İlerleyen zamanlarda daha farklı motor seçenekleri de karşımıza çıkacak. Ülkemiz yollarında göremek için sabırsızlanıyoruz.
Alfa Romeo Giulia04Alfa Romeo Giulia03Alfa Romeo Giulia05Alfa Romeo Giulia02Alfa Romeo Giulia01