Cefakar minibüs: Alfa Romeo ‘Autotutto’

Küçük bir aile sahibi olan tüm klasik severlerin aklındadır, bir klasik minibüs sahibi olabilmek. Neyse ki Alfa Romeo klasik sınıfına çok yakışan bir minivan yapmış. 1954 Alfa Romeo Minivan yani namı değer ‘Autotutto’  tam da böyle bir araba. İlk olarak 1954 Turin Auto Show da otomobilseverler ile buluşan ‘Autotutto’  ismi ile taşıdığı anlamı yani “çok amaçlı” kavramını tam anlamıyla yansıtan bir araç. Araç üretildiğinde firma tarafından panelvan, minibüs olarak piyasaya sürüldü. Yıllar içinde ismine yakışır bir çok işte çalıştı. Kimi zaman okul servisi, kimi zaman itfaye aracı, kimi zaman ambulans hatta ağaç taşımak için bile kullanıldı.

İtalyan tasarımcılar aracı tasarlarken büyük ve geniş iç hacmi ve yük alanı ile uyumlu her köşesinde bağımsız süspansiyon sistemi bulunan ve önden çekişli olarak hazırladılar. Bu sayede ticari anlamda çok geniş bir yelpazeye hitap edecek bir araç üretebilmişlerdi. Çeşitli varyasyonlar ile değiştirebileceğiniz yapısı üretildiği yıllarda çok ilgi çekti.

Minibüsler başlangıçta dönemin Giulietta’sında bulunan 1.3 litrelik çift kamlı 4 silindirli benzinli motorlar ile üretildiler. Yalnızca bir Solex karbüratör bulunan bu motorlar 35 beygir gücünde idi. İsteğe bağlı olarak zaman içinde 2 silindirli dizel motor ile de üretilmeye başlandı. Bu dizel motor 30 beygir güç üretebiliyordu. Aktarma organı olarak  4-vitesli manuel ZF şanzıman kullanılmıştı. Her iki motorunda ulaşabildiği maksimum hız 60 km/s idi. Aracı durdurmak için o zamanın teknolojisi tambur frenler yerleştirilmişti. Ulaşabildiği 60 km/s hız, zaten ticari olarak planlanmış ve bu minibüs için yeterli olmuştu.

2. versiyon ‘Autotutto’ lar 1957 yılında ad değiştirerek Romeo 2 imzası ile piyasaya sürüldü. Karoserde göze çarpan değişiklikler ile birlikte ekstralar da gelmişti. Yuvarlak hatlarının yanı sıra tüm aracın çevresine yerleştirilmiş çatı pencereleri ile 9 kişilik oturma kapasitesine sahip bir minibüs. Tasarımsal olarak ilk bakışta Volkswagen Transporter gibi bir imaj uyandıran araç, şık İtalyan dokuşları ve Alfa Romeo imzası ile kendini bambaşka bir kulvara alıyordu. Bu küçük detaylara örnek vermek gerekirse; bir çeki-bar, sunroof, koltuk altına yerleştirilmiş portatif mini merdiven, arkadan menteşeli ters açılan (intihar kapı) ön kapı tasarımı, kavisli tek parça ön cam.

Ülkemizde örneğini bulması zor olan bu aracı Avrupa’da zaman zaman yollarda görmek mümkün olabilir. Memleketi İtalya’da özellikle döneminde İtalya Doğal Afetler Ajansı tarafından her türlü varyasyonda kullanılan ve hali hazırda özellikte kırsal kesimde rastlayabileceğiniz bu küçük, şirin ama cefakar minibüs Alfa Romeo’nun bugün halen taşıdığı o ruhu orta kesim kalabalık ailelere yaşatmaya çalışan bir araçtı.