Alfa Romeo Alfetta ne zaman tanıtılacak?

Son 2 yılda tanıttığı D Segmenti Sedan Giulia ve D Segmenti Crossover Stelvio ile ve bu modellerde kullandığı Ferrari türevi motor sayesinde kendinden tekrar söz ettiren Alfa Romeo‘nun merakla beklenen bir diğer modeli de E Segmenti Sedan modeli diyebiliriz. Üretileceği kesin olsa da tarih konusunda soru işaretli olan bu modelin adının Alfetta olacağı tahmin ediliyor. Alfetta adı ise 1972-1987 yılları arasında üretilmiş olan modelden geliyor ve 4 kapı olmasının yanında 2 kapılı Coupe tasarıma sahip, etkileyici versiyonları da bulunuyordu.

Diğer taraftan son gelişmelere göre aracın piyasaya çıkış tarihi netleşti ancak bu durum biraz hayal kırıcı gibi görünüyor. Alfetta’nın 2018 yılında tanıtılarak 2019 model olarak satışa çıkması beklenirken, yeni gelişmenin 2021 yılının işaret ediliyor olması özellikle Alfa Romeo hayranlarını üzebilir. Ayrıca aşağıdaki görselden de anlaşıldığı gibi model sırası dikkate alınacak olursa 2022 yılına bile sarkma olabilecek gibi görünüyor. Bu arada elimizdeki bu görsel bize Giulia Coupe modelinin de önümüzdeki yıl tanıtılacağını, Giulia Sedan’ın 2020 yılında ve Stelvio’nun da 2021 yılında makyajlanacağını gösteriyor. Bir sonraki jenerasyonu büyük ihtimalle üretilmeyecek olan Mini Ferrari olarak da nitelendirilen 4C modelinin de benzer şekilde 2021 yılında makyajlanacağı elde edilen bu görselden anlaşılabiliyor.

Anlaşıldığı gibi Alfetta için en az 4 yıl daha beklemek gerektiği Alfa Romeo’nun gelecek planlarından net bir şekilde anlaşılıyor. 1987-1998 yılları arasında 164 ve 1998-2007 yılları arasında da 166 modeli ile E Sementinde kendini gösteren marka, istediği başarıyı Alman premium rakipleri karşısında elde edememişti. Nasıl ki Giulia ve Stelvio gibi tutkulu modeller bulundukları sınıflara hareket getirdilerse, umarız Alfetta’da rakipleri Audi A6, BMW 5 Serisi ve Mercedes E Serisi’nin de bulunduğu E Segmentine hareket getirir.

Modelde kullanılacak motorlar ise doğal olarak henüz belli değil ancak tahmin yapmak da kolay diyebiliriz. Giulia ve Stelvio’nun sahip olduğu modüler platformda yükselecek olan aracın motorları da benzer şekilde olacaktır. Farklı güç değerlerine sahip 2.0lt turbo-benzin, 2.2lt turbo-dizel ve Ferrari türevi 2.9lt V6 çift-turbo benzin motor farklı versiyonları ile Alfetta’da yerini alabilir.