2016 Yeni Renault Megane 4

Otomobilseverlerin merak ettiği ancak öncellikle Megane kullanıcıların dört gözle beklediği Yeni Megane 4 2015 Frankfurt Auto Show da ortaya çıktı. En çok merak edilen konuların başında hangi motor seçeneklerinin kullanıldığı ve geliştirilmiş yeni mekanik yapısının ne olacağı idi. Tanıtımda bu konularada açıklık getirildi. Yeni nesil Megane, Nissan Qashai ve Renault Kadjar modellerinden tanıdığımız; aracın ön kısım, arka kısım, kokpit ve kabin olmak üzere 4 ana parçada bağımsız olarak geliştirildiği modüler altyapı CMF üzerinde kurgulanıyor. Bu modüler altyapı sayesinde 4 parçada birbirinden bağımsız olarak gelişime açık olabiliyor. Bu da Megane’a sınıfındaki diğer araçlardan ayrılacak ilginç detaylara sahip olmasını sağlayacaktır diye düşünüyoruz.

Gelelim güç seçeneklerine. Yeni Megane’da şu sıralar çoğu markada görmeye alıştığımız motor seçenekleri mevcut.  0,9 litrelik (100 HP) ve 1,2 litrelik (130 HP) benzinli motorların yanında 1,5 litrelik (90 HP ve 110 HP) ve 1,6 litrelik dizel motorlar (130 HP) Megane’da kullanılacak. 1.5 dCi 110 ps motor ortalama 3.3 litre yakıt tüketimiyle Türkiye’de bu yakıt pahalılığında en çok tercih edilen modellerden biri olacaktır. Tahminimize göre Nissan’da kullanılan 1,6 litrelik benzinli motor da Megane’da kullanılacaktır. 1,2 litrelik benzinli motor ve 110 ve 130 HP güç üreten dizel motorların çift kavramalı EDC şanzımanla da sunulması bekleniyor. Ayrıca sportif model GT versiyonu ise 1,6 litrelik (1618 cc) benzinli motorun 205 HP güç üreten versiyonu ve 1,6 litrelik  dizel motorun 165 HP güç üreten çift turbo beslemeli versiyonlarıyla sunulacak.

İç mekana gelince. Yeni Megane’da ön panelde yer alan dijital gösterge tablosu ya da dokunmatik ekranlı merkezi kumanda birimi gibi detaylar Kadjar ve Espace gibi modellerden tanıdık. Daha önce de Peugeot araçlarda kullanılan head-up gösterge ise farklı bir yenilik olarak karşımıza çıkıyor. İç mekanda kullanılan malzemeler kaliyeli duruyor. 8 inch’lik dokunmatik dijital ekran ön panelde geniş bir yer kaplıyor. Araçta eskiye oranla boyutlar çok değişiklik göstermemiş. Yükseklik 2,5 cm azalmış, genişlik önde 4,7 cm artmış ve aks mesafesi de 2,8 cm uzamış. Bu boyut değişikliğinin iç mekanda çok büyük farklılık yaratacağını düşünmüyoruz ancak görünümünde güzel bir detay çıkaracağını tahmin edersiniz.

Fiyat konusunda ülkemizdeki kullanıcılarının tam dolu modellerde çok düşük fiyat beklentisi içine girmemesi gerektiğini düşünüyorz. Ancak yine de Renault Megane kendi segmentindeki diğer araçlar ile rekabeti arttıracak bir fiyat politikası uygulayacaktır. Bekleyelim, görelim.