2021’de Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar Olacak?

Yıllık olarak düzenlenen ve değerleme oranına uygun olarak zam yapılan muayene ücretleri için 2021 yılı zamları merak konusu oldu. Zamların hangi oranda olacağı ve ödemelerin ne şekilde gerçekleşeceği sürücüler tarafından araştırılmaya başlandı. TÜVTÜRK aracılığı ile araç muayene hizmetleri yürütülmektedir. Yakın zamanda muayene ücretlerinin belirleneceği konusunda merakla beklenen ücret listesi için, sürücülerin talepleri nasıl karşılık bulacak, ilerleyen günlerde belli olacaktır.

Aynı zamanda ödemelerin artık internet bankacılığı üzerinden yapılması ile birlikte kredi kartı ile ödemenin mümkün olması bekleniyor. Muayene ücretleri için tüm detaylar haberimizde yer alıyor. Öncelikle 2021 yılı itibari ile ya da Aralık ayında muayene ücretleri belirlenecek. Ödemelerde ise kolaylık yapılacak. Kredi kartının kabul göreceği ve taksit imkânı söz konusu gözüküyor. 2020 yılı yapılan değerleme oranı ve 2021 değerleme oranın arasında düşüş olduğu gözlemleniyor.

Bu orana göre 2021 yılı daha düşük zamlarla sürücülere yansıyacak. Muayene ücretleri araç modellerine göre değişiyor. 2020 yılı modellere göre araç muayene ücretleri biliniyor. Yeni yılda bu tutarlar aynı şekilde araçlara göre değişecek. En düşük muayene ücretleri arasında ise traktör, motorlu bisiklet ve motosiklet var. Traktörler için muayene ücretlerinin düşük olması çiftçinin yüzünü güldürecek.

2021 Araç Muayenesi Zam Miktarı

2021 yılı için öngörülen zam tutarı %9,11 olarak belirlenmiştir. Bu tutarlar vatandaşın belini bükse de kredi kartına taksit kolaylığı ile bir nebze yaraları saracağa benziyor. Araç muayenesinin zorunlu olması ve verilen sürede yatırılması pandemi sürecinde vatandaşları zorlamaktadır.

Kredi kartı ile ödeme sistemi konularak, elden para giriş çıkışı ve virüsün yayılması önlenmiş olacak. Her yıl belirlenen ve artan değerleme oranı 2020 yılında %22,58 oranı ile gündeme gelmiştir. Bu şekilde muayene ücreti 342,20 TL, egzoz muayene ise 80 TL rakamına ulaşmıştı. Bu yıl ise %9,11 oranı ile muayene ücreti 373 TL, egzoz muayene ise 87 TL rakama ulaşması planlanıyor.

Araç Muayenesinde Kredi Kartına Taksit

Araç muayenesi için beklenen gelişmeler arasında kredi kartı kullanımı ve taksit imkânı bulunuyor. Araç muayene bedellerinin şimdiye dek nakit ödenmesi sonrası bu yıl kredi kartına taksit olur ise ödeme devrim yaşanacak. Ankara’da yapılan çalışmalar arasında kredi kartı ile ödeme ve taksit imkânı şimdilerde gündemde yer alıyor. Bankaların vereceği teklifler sonrasında taksit imkânı da gerçekleşebilecek.

Bu durumda ilgili banka kararlarının takip edilmesi sonuçların olumlu olması konusunda bir umut ışığı doğuracak. Türkiye araç muayenesi hizmeti Doğuş Grubu, Bridgepoint ve TÜV SÜD tarafından ortaklaşa olan TÜVTÜRK tarafından yönetiliyor. Belirlenen 2020 araç muayene ücretleri araçlara göre farklılık gösterebiliyor. Otobüs, çekici, tanker ve kamyon gibi araçlar için belirlenen muayene ücreti 462,56 TL’dir.

Otomobil, römork, kamyonet, yarı römork, özel taşıt ve minibüsler için belirlenen muayene ücreti ise 342,50 TL olarak belirlenmiştir. Traktör, motorlu bisiklet ve motosiklet muayene ücretleri ise 174,64 TL olarak belirlenmiştir. Bu rakamlar 2020 yılı olarak belirlenen fiyatlardır. Bunun yanı sıra 2021 yılı için yapılacak zam oranı ile hemen hemen oluşacak fiyatlar hesaplanabilir hale gelmiştir. Yeni gündem ise bu ödemelerin kredi kartı ile olursa fiyatlara nasıl yansıyacağıdır.

Taksit yapıldığında eklenecek oran ve tutarlar için en makul tutarların ilerleyen dönemlerde belirleneceği bildiriliyor. Yapılan çalışmaların sürücüleri zorlamaması adına gerekli tüm detaylar yapılıyor. Değerleme oranı 2020 yılına göre yaklaşık yarıdan fazla azalmış durumda. Bu yıl için belirlenen oranların cebi yakmayacağı, aksine yeni yılda ödemeleri taksit taksit yapılacağı sürücüleri sevindiriyor.