2018 Uluslararası Paris Otomobil Fuarı

Avrupa’nın önemli otomobil fuarlarından Uluslararası Paris Otomobil Fuarı kapılarını otomobilseverlere açtı. Dünya çapındaki otomobil ve yedek parça üreticilerinin katıldığı 2014 Paris Motor Show, 19 Ekim’e kadar ziyaretçilerini ağırlayacak. Her iki yılda bir Ekim ayında Paris’te düzenlenen otomobil fuarında bu yıl yer almayan üreticiler arasında FCA Grubu’nun yüksek hacimli markaları Fiat, Alfa Romeo ve Jeep bulunmazken Ferrari ve Mesariti için herhangi bir açıklama yapılmamıştı. Yanı sıra 2018 Paris Otomobil Fuarı’nda  Volkswagen, Ford, Infiniti, Mazda, Mitsubishi, Nissan, Opel ve Volvo markalarını da göremiyoruz.

Paris Otomobil Fuarı’nda bu yıl bizi ilgilendiren en önemli üç detay yeni nesil emisyon testleri olan WLTP değerleri ve markaların bu testlere ayak uydurması, Amerika ve Avrupa arasında yüksek tansiyona sahip olan ticari durumlar ve Brexit anlaşmasının sonuçlar. Bu kavramların gölgesinde geçecek olan fuarda karşımıza çıkacak olan en yeni ve dikkat çekici modeller… Küçük SUV’lerden başlayacak olursak, özellikle bu segmentin Avrupa’da geliştiğini çıkan yeni modellerden anlayabilirsiniz. Fransız marka DS bu segmentte bizi DS 3 Crossback ile tanıştırıyor. Suzuki markasının en önemli modellerinden biri olan Jimny ise bu segmentte karşımıza çıkan dikkat çekici modeller arasında.

B-SUV’leri bir kenara bırakıp kompakt SUV modellerine göz atacak olursak ilk dikkatimizi çeken premium otomobil üreticisi olan Audi’nin Q3 modeli. Markanın en çok tercih edilen 5. modeli olan Q3, Audi için önemli bir noktada yer alıyor. Skoda’nın kompakt SUV modeli olan Karoq ise fuarda karşımıza Scout donanımıyla çıkıyor. Ayrıca spor otomobil üreticisi olan Porsche’nin Macan modelinin en yeni hali fuarda bizimle. Kompakt sınıf SUV’lerin bir sınıf üstüne çıktığınızda ise Seat Tarraco fuarda merhaba diyen modeller arasında öne çıkıyor. Markanın ilk 7 koltuk opsiyonlu modeli olacak olan Tarraco bu sınıfta zorlu rakipleriyle karşı karşıya. Özellikle aynı çatı altında bulunduğu Kodiaq, Tiguan Allspace rekabetin ne kadar çetin olacağını gösteriyor. Büyük SUV modellerinde ise mücadele iki premium marka arasında geçiyor. Mercedes bu sınıftaki modeli olan GLE’yi yeniledi ve bu orgnizasyonda tanıtılıyor. Mercedes’in en önemli rakibi olan BMW ise bu sınıfta başarılı ve iddialı olan modeli X5’i yeniledi ve bu organizasyonda yer alıyor.