2018 MTV tutarları otomobillerde ne kadar olacak?

Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından  yapılan açıklamalarda, MTV yani Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin 2018 yılında %40 oranında artırılacağı belirtildi. İlgili resmi açıklamayı ilgiyle dinledikten hemen sonra sosyal medya hesaplarımızda yayınladık ve çok ciddi bir dönüş ile karşılaştık. Biz de bu doğrultuda ortaya çıkacak MTV fiyatlarını model yılı ve motor hacmine göre listeleyeceğiz.

Ancak ilk olarak bu zammın neden yapıldığını belirtmeden geçmeyelim; Naci Ağbal tarafından artan jeopolitik riskler nedeniyle bu tip önlemler alındığı belirtildi ve sadece binek araçları kapsadığı da eklendi. Yani ticari araçlar için ödenecek MTV 2018 yılında %40 oranında değil yeniden değerleme oranları ile artacak. 2017 için 2016 yılında belirlenen yeniden değerleme oranının %3.83’dü.
 
Ancak tam da bu yazımızı hazırlarken; Naci Ağbal’ı NTV yayınında yakaladık ve yeniden değerleme oranının 2018 yılı için büyük ihtimalle %15 civarında gerçekleşeceğini duyunca çok şaşırdık. Sayın Bakan’ın “Zaten %15 zam olacaktı biz %40 yaptık” demesi ise şok edici olarak değerlendirilebilir.
 
Ayrıca Sayın Bakan yine NTV yayınında; Jeopolitik gerginlikler nedeniyle ülkemizin savunma harcamalarının arttığını, ekonomimizin ve bütçemizin güçlü olabilmesi, kendi uçak ve helikopterimizi yapabilmek için T.C. vatandaşlarının elini taşın altına koyması gerektiğini belirtti. Yapılan bu zammın Milli Seferberliğin bir parçası olacağı ve savunma sanayi için kullanılacağı ifade etti.
 
Son olarak en ilginci; Değer bazlı MTV’nin 2018 başında uygulanmaya başlanacağını duymak sürpriz oldu diyebiliriz. Ancak 2017 ve öncesinde satın alınan araçlarda eski MTV sisteminin geçerli olacağı ifade ediliyor. Bu sistemde aynen yeni ÖTV sisteminde olduğu gibi aracın hem motor hacmine bakılacak, hem de değerine bakılacak.
Bu doğrultuda örneğin; Her ikisi de 1.6lt olan ancak bir tanesi 50.000TL, bir diğeri de 100.000TL olan araçlar farklı MTV oranları ile vergilendirilecek. Ancak bu vergilendirme sistemi 2018 yılından itibaren satılacak araçlar için geçerli olacak. Yeni MTV sisteminin detayları ise yakında açıklanacak ve henüz bir bilgi verilmiyor.
Tüm motor hacmi ve model yılı seçenekleri için %40 artış olacağı varsayıldığı zaman, otomobiller için MTV aşağıdaki tablodaki gibi ortaya çıkıyor; (2017 yılı ve öncesi araçlar için)
Bu arada Naci Ağbal’ın açıklamalarında dikkat çeken; 
%40 artış binek araçları kapsıyor ancak binek araçlar içinde bulunan motosikletler konusunda bir açıklama yok. Diğer taraftan %40 oranı belirtilirken “Otomobiller” ifadesi kullanılması motosikletlere de sadece değerleme oranı (%15) doğrultusunda bir artış uygulanabileceğini gösteriyor olabilir. Ancak açıklama oldukça kısıtlı ve bu nedenle de sürprizlere hazırlıklı olmak gerekir diye düşünüyoruz.