Ultra lüks, ultra spor: 2016 BMW 7 Serisi

Limuzin konforunda tasarlanmış bir spor sedan sahibi olmak mı istiyorsunuz? İşte karşınızda Bavyera Eyaleti’nde yer alan Dingolfing fabrikasında üretilen yeni BMW’nin 2016 sonbaharında satışa sunacağı 7 serisi. Firma 7 serisinin bu 6. nesilinde, hem sportif kişiliği hem de bir işadamı ciddiyetini yansıtan bir yapı ortaya çıkarmış. Araçta bulunan lüks bölümler ve çok dikkat çekici teknolojik sihirbazlıkların yanı sıra bu platformda kullanılan karbon fiber elemanlar, otomobilin spor yapısının oluşmasında büyük pay sahibi olmuş. Aracın içinde kendinizi bir Hollywood filmindeki özel ajanlar gibi hissedebileceğiniz çok farklı teknolojik dokunuşlara sahip BMW 7 serisinin bu özelliklerini sizlere anlatmaya çalışacağız.

Araca ön taraftan baktığımızda yeni nesil ön far tasarımları her zamanki gibi dikkat çekiyor. Selefine çok yakın boyutlara sahip olan BMW 7, stilinde ölçülü bir evrim geçirmişe benziyor. 130 kilogram daha hafif olan 2016 model yeni BMW 7 Serisi’nin gövdesinde, çelik ve alüminyumun yanı sıra tıpkı i model ailesindeki gibi “carbon-fibre-reinforced plastic-karbon fiberle takviye edilmiş plastik” (CFRP) kullanılmış. Çok abartıya kaçmadan yapılan değişiklikler, aracı sevenleri hüsrana uğratmayacak ölçüde. Ön farlardan başlayıp arka bölüme kadar uzanan ince bir kat çizgisiyle spor yapıyı destekleyen karoseri arka farların çamurluklara uzanan yapısıyla birleşmiş.  Yeni modelde yer alan plug-in hybrid sistemi, Executive Drive Pro adı verilen aktif şasi sistemi, Adaptif modu bulunan Driving Experience Control butonu ve BMW Laserlight (lazer farlar) en dikkat çekici özellikler.

Aracın park asistanı park etmenizi kolaylaştırıyor. Otomobil ile verilen akıllı anahtar ve aracın çevresinde bulunan sensörler sayesinde kendi kendine park özelliğine sahip olan BMW, dar alanlarda büyük kolaylık sağlıyor. Size ise sadece aracı seyretmek kalıyor. Ayrıca aracı çalıştırmak yahut stop etmek içinde aracın içinde olmanıza gerek kalmıyor. BMW yine bu anahtar sayesinde aracı çalıştırıp durdurabiliyor. Ayrıca arka bölümde oturanlar içinde süprizler bitmiyor. Yere “Welcome” (Hoşgeldiniz) yazan aydınlatma, masaj fonksiyonlu lüks koltuklar ve Vitality Programme, ambians aydınlatması, şarj etme fonksiyonlu akıllı telefon tutucu ve Sky Lounge Panorama adlı cam tavan bunlardan bazıları.

İç tasarımı tam bir limizin konforu ile donatılmış olan otomobilde deri koltuklar, ağaç aksamlı parçalar teknoloji ile uyumlu yerleştirilmiş. Geniş bir iç hacime sahip olan 7 serisinde lüks sonuna kadar düşünülmüş. Arka tarafta oturanlar için ön koltük başlarına yerleştirilmiş olan ekranlardan interaktif uygulamalar mevcut.

BMW mühendisleri bu yeni nesil 7 Serisi’nde sıralı 6 Silindirli ve V8 motor seçeneklerini kullanmayı uygun görmüşler. Satışa sunulan tüm modellerde  standart donanımda 8 ileri Steptronic otomatik şanzıman bulunuyor.  Opsiyonel olarak satın alınabilecek özellik ise BMW’nin dört tekerlekten çekiş sistemi xDrive. Yeni BMW 7 serisinde bulunan Plug-in-hybrid teknolojisi ile yakıt tasarrufu amaçlanmış. 4 silindirli benzinli motor ve elektrikli motorun bir arada yer aldığı 7 serisinin 740e ve 740Le modellerinin ünitelerinden aldıkları maksimum güç ise 326 HP. En dikkat çekisi nokta 740e modelinin ortalama 2.1 lt/100 km’lik rekor yakıt tüketimi olması. Bu tüketim miktarı bu segmentteki otomobiller arasında, hatta diyebiliriz ki bir çok otomobil arasında en düşük yakıt tüketim miktarı. 740e modeli, sadece elektrik motoru kullanılarak 120 km/s hıza çıkabilme kabiliyetine sahip ve tam dolu pillerle 40 km gidebiliyor. Piller bittiğinde sürüş sırasında olsa bile ihtiyaç duyulduğunda benzinli motor otomatik olarak devreye giriyor.

Amerika’daki satış fiyatının 97.000 dolardan başlayacağı açıklanan aracın, Avrupa satış fiyatının ne olacağı konusunda bir bilgi gelmedi. Ancak oldukça yüksek olacağına kesin gözüyle bakılabilir. Haliyle Türkiye’deki uygulanacak satış fiyatının yüksek vergiler ile can yakacak seviyede olacağını söylemek yanlış olmaz. Yine de BMW 7 serisinin bu yeni neslini ülkemiz yollarında görmek sevindiri olur diye düşünüyoruz.